Semestr letni 2010/11
Semestr zimowy 2010/11
Semestr zimowy 2011/12
Semestr zimowy 2012/13
Ochrona środowiska leśnego OK2046
Treści kształcenia:
1. Wprowadzenie w problematykę hylologii jako nauki o lesie. Pojęcie lasu, siedliska i środowiska leśnego. Las jako system ekologiczny. Diagnostyka aktualnego stanu żyzności siedlisk określona na podstawie trwałych i łatwo zmiennych elementów typologicznych siedliska. Leśnictwo proekologiczne.
2. Las - jako wartość przyrodnicza, gospodarcza i idealna w biosferze. Las i leśnictwo w ujęciu danych statystycznych. Pojęcie lasu pierwotnego i naturalnego, lasy gospodarcze i funkcje lasów ochronnych. Zagrożenia lasów wynikające z zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, wody i gleb oraz zasad oddziaływania gospodarki leśnej. Różne formy presji antropogenicznej na strukturę i funkcjonowanie lasów zagospodarowanych. Rodzaje użytkowania rębnego i zasady ich stosowania w lasach.
3. Czynniki abiotyczne i biotyczne oraz ich rola w kształtowaniu środowiska leśnego. Stosunki klimatyczne w lesie i ich rola w kształtowaniu środowiska leśnego. Destruktywne wpływy czynników abiotycznych na las. Właściwości biologiczne i wymagania ekologiczne najważniejszych gatunków drzew leśnych. Wymagania siedliskowe drzew leśnych w świetle skal ekologicznych.
4. Ekologia lasu. Pojęcie i cechy drzewostanu. Fazy rozwojowe i struktura drzewostanu a zabiegi pielęgnacyjne, przyczyny różnej jakości drzewostanu. Dynamika rozwoju drzewostanu. Charakter i rodzaje zmian zachodzących w drzewostanie z upływem czasu.
5. Ochrona środowiska leśnego - metody ochrony lasu. Predyspozycje chorobowe lasów zagospodarowanych. Etiologia chorób lasu. Metody biologiczne stosowane w ochronie lasu. Metody kompleksowej ochrony lasów. Metody chemiczne i mechaniczne stosowane w ochronie środowiska leśnego.
6. Higiena lasu i profilaktyka drzewostanów. Ochrona lasu przed zwierzyną. Ochrona środowiska leśnego przed chorobami grzybowymi - kontrola występowania, wskazówki do rozpoznawania grzybów szkodliwych, skale i metody oceny dokonywanych szkód w lesie oraz sposoby stosowania środków zapobiegawczych i metody zwalczania grzybów pasożytniczych w lesie. Przyczyny i przebieg masowego pojawu szkodliwych owadów w lesie - kontrola występowania ważniejszych szkodników owadzich oraz ich metody zwalczania. Wskazówki do rozpoznawania gatunku szkodnika na podstawie uszkodzenia.
7. Kalendarz czynności z zakresu ochrony według instrukcji ochrony lasu. Katalog wybranych norm wzorcowych w zagospodarowniu lasu.
8. Strategie ochrony środowiska leśnego w Polsce.
Rodzaj przedmiotu
Wymagania
Założenia (prorekwizyty)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Poznanie ekologii lasu, dynamiki rozwoju, stuktury i funkcjonowania, zagrożeń i predyspozycji chorobowych lasów zagospodarowanych oraz skutecznych metod ochrony środowiska leśnego. Zdolność rozpoznawania zagrożeń biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych środowiska leśnego oraz usuwania ich skutków i zastosowania metod ochrony i podania zaleceń ochonnych.
Kryteria oceniania
Forma i warunki zaliczenia: Wykład - egzamin pisemny; ćwiczenia - dwa sprawdziany, ocena referatu, ocena prezentacji multimedialnej
Literatura
a) podstawowa:
Z. Obmiński. 1978. Ekologia lasu.
S. Szymański. 2000. Ekologiczne podstawy hodowli lasu.
T. Marszałek 1999. Nasze dziedzictwo leśne.
E. Murat. 1999. Poradnik hodowcy lasu.
T. Puchalski, Z. Prusinkiewicz. 1999. Siedliskoznawstwo leśne.
W. Koehler. 1968. Biologiczne metody ochrony lasu.
J. Małuja, Z. Rychliński. 1978. Ochrona lasu - poradnik.
GDLP - Instrukcja ochrony lasu 2000.