Semestr letni 2014/15
Semestr letni 2015/16
Semestr letni 2016/17
Semestr letni 2018/19
Rośliny w środowisku miejskim AK2130
Podstawowe procesy życiowe, zachodzące na różnych poziomach organizmu roślinnego, a głównie całej rośliny i zbiorowisk roślinnych, warunkujących wzrost i rozwój roślin znajdujących się pod wpływem działania niekorzystnych czynników środowiska miejskiego. Ekofizjologiczne aspekty oddziaływania między organizmami tego samego gatunku i różnych gatunków roślin w warunkach miejskich. Wpływ niekorzystnych czynników środowiska szczególnie ważnych w środowisku miejskim takich jak susza, metale ciężkie, zanieczyszczenia glebowe i atmosferyczne, zasolenie na rośliny mające znaczenie w kształtowaniu krajobrazu, głównie na drzewa, krzewy, pnącza, rośliny okrywowe i trawy. Podstawy odporności roślin na pozostałe czynniki stresowe takie jak mróz, chłód, wysoka temperatura, niska i wysoka fotosyntetycznie czynna radiacja, niedobór i nadmiar składników mineralnych, choroby, szkodniki etc. Korzystne oddziaływanie roślinności miejskiej na mikroklimat miasta i tym samym na ludzi. Możliwości kształtowania zieleni przyulicznej. Dobór gatunków roślin ważnych w architekturze krajobrazu do warunków miejskich.
Rodzaj przedmiotu
Wymagania
Założenia (prorekwizyty)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna rolę roślin w środowisku miejskim K_W01
Ma wiedzę w zakresie funkcjonowania roślin w miastach K_W02
Tłumaczy wpływ czynników antropogenicznych na rośliny K_W03
Ma umiejętność samokształcenia się K_U03
Potrafi urządzać i pielęgnować miejskie tereny zieleni K_U09
Ma świadomość skutków działalności inżynierskiej na miasta K_K05
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny z wykładów składający się z 3 pytań opisowych (1 h). Każde pytanie jest oceniane w procentach i ostateczna ocena jest średnią arytmetyczną ze wszystkich pytań.
Ocena 2,0 - <56%
Ocena 3,0 - 56-64%
Ocena 3,5 - 65-73%
Ocena 4,0 - 74-82%
Ocena 4,5 - 83-91%
Ocena 5,0 - 92-100%
Zaliczenie laboratoriów włącza pozytywne oceny z 2 kolokwiów, oddanie 4 sprawozdań oraz właściwe wykonanie wszystkich zadań eksperymentalnych.
Literatura
Kopcewicz J., Lewak S. (red.) Fizjologia roślin. Wydaw. PWN, Warszawa. 2009.
Seneta W., Dolatowski J. Dendrologia. Wydaw. PWN, Warszawa. 2009.
Zimny H. Ekologia miasta. Agencja Rekl.-Wydaw. A. Grzegorczyk, Warszawa. 2005