Semestr zimowy 2010/11
Prawo cywilne ZSU01144E
Treści programowe: istota prawa cywilnego. Stosunek cywilnoprawny. Zasady prawa cywilnego. Źródła prawa cywilnego. Podmioty prawa. Mienie. Czynności prawne. Termin. Przedawnienie roszczeń. Własność. Użytkowanie wieczyste. Prawa rzeczowe ograniczone. Posiadanie. Przepisy ogólne prawa zobowiązań. Wielość dłużników albo wierzycieli. Bezpodstawne wzbogacenie. Czyny niedozwolone. Wykonanie zobowiązania i skutki ich niewykonania. Zmiana wierzyciela lub dłużnika. Ochrona wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika. Prawo umów. Przepisy ogólne prawa spadkowego. Dziedziczenie ustawowe. Rozporządzenia na wypadek śmierci. Zachowek. Przyjęcie i odrzucenie spadku. Stwierdzenie nabycia spadku i ochrona spadkobiercy. Odpowiedzialność za długi spadkowe. Wspólność majątku spadkowego i dział spadku. Umowy dotyczące spadku.
Powyższe treści przekazywane są studentom: na wykładzie poprzez metody podające (opowiadanie, opis, objaśnienie) oraz na ćwiczeniach poprzez metody aktywizujące (metoda przypadków, analizowanie projektów pism i umów w obrocie cywilnoprawnym).
Efekty kształcenia: opanowanie podstaw wiedzy naukowej o przedmiocie; przygotowanie do działalności zawodowej z wykorzystaniem uzyskanej wiedzy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student: zna w sposób pogłębiony mechanizmy funkcjonowania systemu prawnego państwa, jak również jego wpływu na zarządzanie organizacją; posiada pogłębioną wiedzę o naturze i źródłach prawa oraz prawidłowościach rządzących funkcjonowaniem organizacji; umie logicznie myśleć, analizować i dokonywać syntezy złożonych problemów i zjawisk zachodzących w organizacjach i ich otoczeniu; potrafi interpretować i stosować normy prawne oraz reguły zawodowe i moralne; wykazuje umiejętności podejmowania decyzji oraz identyfikowania priorytetów w ramach realizowanych zadań indywidualnych i zespołowych.
Kryteria oceniania
Forma i warunki zaliczenia: aktywność na zajęciach, pisemne zaliczenie z oceną (ćwiczenia), pisemny egzamin z oceną (wykład).
Literatura
a) podstawowa:
- R. Baranek, Ł. Zamojski, Kodeks cywilny ze schematami, Lexis Nexis, Warszawa 2009;
- Z. Radwański, Prawo cywilne - część ogólna [red. Ksenia Rzepka], C.H.Beck, Warszawa 2009;
- red. E. Gniewek, aut. B. Burian i in., Kodeks cywilny: komentarz, C.H.Beck, Warszawa 2006.
b) uzupełniająca:
- Z. Szczurek, Prawo cywilne dla studentów administracji, Wolters Kluwer, Kraków 2008;
- red. E. Płacheta, Kodeks cywilny, Wolters Kluwer, Warszawa 2007;
- E. Ożga, The great dictionary of law and economics : English-Polish, C.H.Beck, Warszawa 2006.