Semestr letni 2013/14
Semestr letni 2014/15
Semestr letni 2015/16
Semestr letni 2016/17
Semestr letni 2017/18
Semestr letni 2018/19
Metody numeryczne X12323
Treści programowe:
Podstawy matematyczne i modelowanie MES. Problemy dyskretyzacji. Związki matematycznych dla elementów w płaskich stanach naprężeń i odkształceń. Płytowe i powłokowe elementy skończone. Stopnie swobody i równania równowagi. Analiza problemów własnych wyboczenia i dynamiki. Stateczność i dynamika w analizie komputerowej konstrukcji. Równania ruchu a równania amplitud. Całkowanie równań ruchu. Algorytm MES dla zagadnień nieliniowych. Fizyczne i geometryczne cechy w nieliniowych zagadnieniach mechaniki. Globalny proces dyskretyzacji w zagadnieniach brzegowych, MES i metod różnicowych. Koncepcje alternatywnych metod dyskretyzacyjnych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętność rozumienia i stosowania zasad modelowania MES dla układów o dowolnej geometrii. Stosowanie i rozumienie algorytmów MES do rozwiązywania zaawansowanych zagadnień mechaniki konstrukcji. Świadome stosowanie metod obliczeniowych współcześnie wykorzystywanych w praktyce inżynierskiej.
Kryteria oceniania
Zaliczenie wykładu na ocenę w formie testu otwartego. Ocenę pozytywną uzyskuje się w przypadku udzielenia 55% poprawnych odpowiedzi.
Zaliczenie pracowni specjalistycznej realizuje się poprzez prawidłowe wykonanie 7 opracowań tematycznych a następnie ich obrona w formie zadań praktycznych. Ocenę pozytywną uzyskuje się po uzyskaniu 50% punktów z ćwiczeń zaliczeniowych wg punktacji: 3,5-4,0pkt ocena dost; 4,5 ocena dost+; 5-5,5 ocena dobra; 6,0 ocena dobry+; 6,5-7.0 ocena b. dobra. Za błędnie wykonane opracowanie bądź brak terminowości uzyskuje się 0,5pkt ujemnego z opracowania którego dotyczy.
Literatura
a) podstawowa:
Zienkiewicz O.C.: Metoda elementów skończonych. Arkady, Warszawa 1972.
Szmelter J.: Metody komputerowe w mechanice. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1980.
Starosolski Z.: Wybrane zagadnienia komputerowego modelowania… Wydaw. Polit. Śląskiej, Gliwice 2003.
b) uzupełniająca:
Cichoń Cz. i inni: Metody komputerowe w liniowej mechanice konstrukcji. Wydaw. Polit. Krak., Kraków 2003.
Rusiński E. i inni: Zaawansowana metoda elementów ... Oficyna Wydaw. Polit. Wrocł., Wrocław 2000.
Kączkowski Z.: Płyty. Obliczenia statyczne. Arkady, Warszawa 2000