Semestr zimowy 2013/14
Semestr zimowy 2014/15
Semestr zimowy 2015/16
Semestr zimowy 2016/17
Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Semestr zimowy 2023/2024
Matematyka stosowana X01371
Podstawowe zagadnienia z analizy funkcjonalnej i wybrane zagadnienia z algery liniowej: wartości i wektory własne macierzy, rozwiązywanie zadań wymagających dekompozycji macierzy (metoda Banachiewicza-Choleskiego). Równania różniczkowe cząstkowe rzędu pierwszego i drugiego. Rozwiązywanie zagadnień brzegowych z zakresu budownictwa (mechanika budowli) metodą rozdzielania zmiennych, metodami wariacyjnymi (metoda Ritza) i metodą różnic skończonych. Modele liniowe i nieliniowe wielu zmiennych i ich zastosowanie w budownictwie - dobór zmiennych do modelu, weryfikacja i wykorzystanie modeli. Bayesowska teoria decyzji i jej wykorzystanie w budownictwie - model decyzji, analiza dendrytu decyzji z dana informacją i po uzyskaniu nowej informacji. Procesy stochastyczne i ich wykorzystanie w budownictwie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
student rozumie istotę macierzy w procesie obliczeniowym, ma wiedzę z zakresu zastosowań macierzy w obliczeniach numerycznych, ma wiedzę z zakresu obliczania wartości własnych i ich wykorzystania w zagadnieniach z zakresu budownictwa, ma wiedzę z zakresu równań różniczkowych cząstkowych i procesów stochastycznych z wykorzystaniem w budownictwie, potrafi skonstruować model liniowy i nieliniowy, dokonać jego oceny i interpretacji, potrafi sporządzić dendryt decyzji, umie rozwiązywać zagadnienie brzegowe równania różniczkowego różnymi metodami, rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi planować proces samokształcenia.
Kryteria oceniania
Udział w wykładach i ćwiczeniach audytoryjnych i napisanie 4 sprawdzianów (5-10 minutowych) na zakończenie bloków tematycznych (średnia wyników stanowi ocenę na zaliczenie ćwiczeń), egzamin pisemny w sesji.
Literatura
a: podstawowa:
1. Kącki E.: Równania różniczkowe cząstkowe w zagadnieniach fizyki i techniki. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1989. 2. Benjamin J. R., Cornell C. A.: Rachunek prawdopodobieństwa, statystyka matematyczna i teoria podejmowania decyzji dla inżynierów. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1977. 3. Grabowski R. J.: Ekonometria w zarysie. Wyd. WSFiZ w Białymstoku, Białystok 2002. 4. Ralston A.: Wstęp do analizy numerycznej. PWN, Warszawa 1968.
b: uzupełniająca:
1. Górski J. i in: Wbrane działy matematyki stosowanej. PWN, Warszawa 1973. 2. Rakowski G., Kacprzyk Z.: Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005. 3. Nowak E.: Zarys metod ekonometrii. Zbiór zadań.PWN, Warszawa 1996. 4. Intriligator M.D.: Econometric models, Techniques and Applications. North -Holland Publishing Company, Amsterdam-Oxford 1978.