Semestr letni 2013/14
Semestr zimowy 2019/2020
Odpowiedzialność zawodowa TZ2C300041
Procedura udzielania uprawnień budowlanych w Polsce. Informacja o przepisach, których znajomość jest wymagana podczas egzaminów na uprawnienia budowlane.
Zawartość ustaw Prawo budowlane i Prawo telekomunikacyjne. Przepisy wykonawcze. Ustawa o ochronie osób i mienia, ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
Dyrektywy Wspólnoty Europejskiej wdrażane przez Prawo budowlane i Prawo telekomunikacyjne. Normy zharmonizowane z Dyrektywami WE.
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Prawa i obowiązki inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego, kierownika budowy lub kierownika robót, projektanta, wykonawcy, rzeczoznawcy. Prawo autorskie w budownictwie. Nadzór autorski projektanta.
Rodzaje odpowiedzialności osób pracujących w budownictwie: odpowiedzialność karna, zawodowa, cywilna, dyscyplinarna. Prawna odpowiedzialność zawodowa w świetle obowiązującego Prawa budowlanego i przepisów związanych.
Sztuka inżynierska. Kodeks etyki zawodowej. Problemy spotykane przy kontaktach z ludnością podczas realizowania inwestycji telekomunikacyjnych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student, który zaliczył przedmiot:
EK1: zna i rozumie konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej;
EK2: potrafi pozyskiwać informacje z literatury i innych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje;
EK3: potrafi, przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań związanych z projektowaniem systemów telekomunikacyjnych, integrować wiedzę z różnych źródeł stosując podejście systemowe, z uwzględnieniem aspektów pozatechnicznych;
EK4: rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu m.in. poprzez środki masowego przekazu informacji i opinii dotyczących osiągnięć elektroniki i telekomunikacji oraz innych aspektów działalności inżyniera.
Kryteria oceniania
Student, który otrzymuje ocenę dostateczny (3), powinien:
– potrafić wymienić i syntetycznie omówić wybrane przepisy prawa dotyczące odpowiedzialności zawodowej inżyniera wykonującego prace związane z instalacjami telekomunikacyjnymi w obiektach budowlanych;
– przygotować opracowanie w formie prezentacji multimedialnej na temat związany z tematyką przedmiotu na podstawie informacji z różnych źródeł;
– przedstawić podczas zajęć przygotowane wcześniej opracowanie.
Student, który otrzymuje ocenę dobry (4), powinien ponadto:
– potrafić omówić szczegóły wybranych przepisów związanych z odpowiedzialnością osób sprawujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie;
– przygotowane opracowanie przedstawić w sposób pobudzający aktywność słuchaczy.
Student, który otrzymuje ocenę bardzo dobry (5), powinien ponadto:
– wykazać aktywność i zaangażowanie w trakcie zajęć;
– wypowiadać się kompetentnie i odpowiedzialnie o zagadnieniach przekazywania społeczeństwu informacji i opinii o środkach technicznych telekomunikacji.
Niecałkowite spełnienie warunków do otrzymania oceny dobrej albo bardzo dobrej skutkuje wystawieniem oceny pośredniej: dostateczny plus (3,5) albo dobry plus (4,5).
Literatura
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zm.
2. Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie, Dz.U. 2005 nr 219 poz. 1864 z późn. zm.
4. Rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 10 października 1995 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie telekomunikacyjnym, Dz.U. 1995 nr 120 poz. 581 z późn. zm.
5. Rozporządzenie Ministra Transportu I Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, Dz.U. z 2006 nr 83 poz. 578 z późn. zm.
6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zm.
7. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.
8. http://www.prawotelekomunikacji.pl/