Semestr letni 2008/09
Semestr letni 2009/10
Semestr letni 2010/11
Prawo gospodarcze i handlowe TSU02106
Treści programowe: pojęcia ogólne prawa cywilnego i handlowego, istota i zasady prawa gospodarczego i handlowego; wolność działalności gospodarczej; sytuacja prawna przedsiębiorcy; podstawy ustroju gospodarczego; rejestry gospodarcze; pojęcie i rodzaje przedsiębiorców; charakterystyka spółek handlowych; prawo upadłościowe i naprawcze; charakterystyka umów w obrocie gospodarczym; ochrona konkurencji i konsumentów; ochrona przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.
Powyższe treści przekazywane są studentom: na wykładzie poprzez metody podające (opowiadanie, opis, objaśnienie) oraz na ćwiczeniach poprzez metody aktywizujące (metoda przypadków, analizowanie projektów pism i umów w obrocie gospodarczym).
Efekty kształcenia: opanowanie podstaw wiedzy naukowej o przedmiocie; przygotowanie do działalności zawodowej z wykorzystaniem uzyskanej wiedzy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student: ma pogłębioną wiedzę na temat zasad i norm prawnych; zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości wykorzystującej wiedzę z zakresu różnych dziedzin i dyscyplin naukowych (prawa, ekonomii, zarządzania i innych; potrafi prawidłowo dokonać obserwacji, analizy i interpretacji zjawisk zachodzących w turystyce i rekreacji (politycznych, prawnych, społecznych, ekonomicznych i innych) oraz ich wzajemnych relacji, umie dokonać pogłębionej oceny tych zjawisk; potrafi sprawnie posługiwać się stosownymi systemami normatywnymi, normami, regułami, poznanymi zasadami, teoriami i konstrukcjami, procedurami, przy rozwiązywaniu określonych problemów związanych z różnymi sferami działalności turystyczno-rekreacyjnej; wykazuje się przedsiębiorczością w działaniu, jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych, ma przekonanie o sensie, wartości i potrzebie podejmowania aktywnych działań w sferze turystyki i rekreacji, odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w tym zakresie.
Kryteria oceniania
Forma i warunki zaliczenia: aktywność na zajęciach, pisemne zaliczenie z oceną (wykład).
Literatura
a) podstawowa:
- red. J. Pakosiewicz, Prawo gospodarcze i handlowe. Repetytorium, Wolters Kluwer, Warszawa 2008;
- K. Kruczalak, Prawo handlowe. Zarys wykładu, Lexis Nexis, Warszawa 2008;
- C. Banasiński (et. al.), Prawo gospodarcze. Zagadnienia administracyjnoprawne, red. nauk. H. Gronkiewicz-Waltz, M. Wierzbowski, Lexis Nexis, Warszawa 2007.
b) uzupełniająca:
- A. Kidyba, Prawo handlowe, C.H. Beck, Warszawa 2009;
- I. Kienzler, Dictionary of economic terms : banking, finances, law. Vol. 2, Polish-English, C.H. Beck, Warsaw 2005.