Semestr letni 2007/08
Semestr letni 2008/09
Semestr letni 2009/10
Semestr letni 2010/11
Semestr letni 2011/12
Semestr letni 2012/13
Semestr letni 2013/14
Semestr letni 2014/15
Gleboznawstwo O14016
Treści programowe: Powstawanie gleb, wietrzenie fizyczne i chemiczne. Czynniki i procesy glebotwórcze. Morfologia gleb. Właściwości fizyczne podstawowe gleb. Woda w glebie, jej postaci, ruch i przyswajalność dla roślin. Powietrze glebowe i temperatura gleb. Koloidy glebowe i ich właściwości. Kompleks sorpcyjny gleb. Chemiczne właściwości gleb. Materia organiczna gleb. Mikroorganizmy glebowe i ich rola w funkcjonowaniu gleb. Żyzność, zasobność i urodzajność gleb. Waloryzacja gleb. Systematyka gleb Polski. Kompleksy przydatności rolniczej, bonitacja gleb. Ochrona gleb. Ewolucja gleb w holocenie. Elementy geografii gleb Polski. Prawidłowości w rozmieszczeniu gleb na kuli ziemskiej.
Efekty kształcenia: Poznanie i interpretacja zjawisk związanych z powstawaniem, funkcjonowaniem i degradacją gleb. Zrozumienie ekologicznej roli gleby w środowisku przyrodniczym. Poznanie potrzeb i zasad ochrony gleb.
W cyklu 2012L:
1.Wprowadzenie do nauki o glebie; podstawowe definicje, historia gleboznawstwa; gleboznawstwo jako nauka podstawowa i stosowana oraz jego związki z innymi dziedzinami wiedzy.2 Powstawanie gleb; wietrzenie fizyczne i chemiczne, produkty wietrzenia, tworzenie się skały macierzystej gleb.3 Czynniki i procesy glebotwórcze; omówienie czynników i procesów, formowanie się profilu glebowego.4 Morfologia gleb; budowa profilu glebowego w zależności od działania i natężenia procesu glebotwórczego.5 Właściwości fizyczne gleb; uziarnienie i jego wpływ na takie właściwości fizyczne podstawowe jak gęstość, porowatość, zwięzłość i in.; znaczenie właściwości fizycznych w kształtowaniu siedlisk roślin i edafonu.6. Woda w glebie, jej ruch i przyswajalność dla roślin, podział gleb ze względu na ich właściwości wodne; zabezpieczenie przed stratami wody glebowej; oglejenie – pochodzenie i istota zjawiska; oglejenie jako wskaźnik stosunków wodnych gleb; podział gleb ze względu na natężenie zjawisk glejowych.7 Powietrze glebowe i temperatura gleb, znaczenie dla przebiegu procesów glebotwórczych i rozwoju roślin.8 Koloidy glebowe i ich właściwości; kompleks sorpcyjny gleb jego budowa i właściwości; rodzaje sorpcji glebowej, znaczenie sorpcji dla funkcjonowania gleby i odżywiania się roślin; transport zanieczyszczeń w glebie; |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2012L: | W cyklu 2011L: | W cyklu 2009L: | W cyklu 2014L: |
Literatura
a) podstawowa:
Bednarek R. i inni, 2004. Badania ekologiczno-gleboznawcze. Wyd. PWN. Warszawa.
Czępińska-Kamińska D. i inni, 2004. Leksykon terminów z zakresu nauki o glebie. Wyd. Oficyna Wydawnicza WSEiZ.
Instrukcje do zajęć z gleboznawstwa. 2010. Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska. Politechnika Białostocka.
Mocek A., Drzymała S., Maszner P., 1997. Geneza, analiza i klasyfikacja gleb. Wydaw. AR w Poznaniu. Poznań.
Zawadzki S. , 2009. Gleboznawstwo. PWRiL. Warszawa.
b) uzupełniająca:
Bednarek R., Prusinkiewicz Z., 1999. Geografia gleb. Wyd. PWN. Warszawa.
Konecka – Betley K., Czępińska – Kamińska D., Janowska E., 1999. Systematyka i kartografia gleb. Wyd. SGGW. Warszawa.
Pierzgalski E., Niemtur S., Czerepko J., 2005. Protection of soil and water resources in forestry areas. Forest Research Institute. Warsaw.
Systematyka gleb Polski., 1989. Rocz. Gleb., t. 40, nr 3/4.
Uggla H., Uggla Z., 1980. Gleboznawstwo leśne. PWRiL. Warszawa.
W cyklu 2012L:
1) Zawadzki S. (red.), 2009. Gleboznawstwo. PWRiL. Warszawa. 2) Bednarek R., Dziadowiec H., Pokojska U., Prusinkieiwcz., 2011. Badania ekologiczno-gleboznawcze. PWN. 3) Greinert A. 1998. Przewodnik do ćwiczeń z gleboznawstwa i ochrony gleb. Wyd. Politechniki Zielonogórskiej. Zielona Góra. 4) Mocek A.,Drzymała S.,Maszner P., 2010. Geneza, analiza i klasyfikacja gleb. Wydaw. AR w Poznaniu. Poznań.5) Systematyka gleb Polski. 2011. Roczniki gleboznawcze. |