Semestr zimowy 2009/10
Semestr zimowy 2010/11
Semestr zimowy 2011/12
Produkcja rolnicza i leśna (E) MTRSO1005A
Treści programowe:
Wykład
Rolnictwo na świecie. Procesy glebotwórcze i rodzaje gleb. Systemy uprawy roli i roślin. Rodzaje uprawek agrotechnicznych. Znaczenie płodozmianu w uprawie roślin. Uproszczona uprawa roli. Poplony i wsiewki. Sposoby i środki ochrony roślin. Siedliska ekologiczne lasu. Elementy ekosystemu leśnego. Lasy w Polsce i na świecie. Zagrożenia lasów. Sposoby i środki ochrony lasów.
Ćwiczenia
Zboża ozime i jare: pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, owies, kukurydza. Znaczenie gospodarcze, wymagania glebowo- klimatyczne, systematyka, technologia uprawy.
Rośliny okopowe: ziemniaki, buraki cukrowe, topinambur. Rośliny specjalne: tytoń, chmiel, konopie.
Rośliny motylkowate: groch siewny, bobik, soja, bób, koniczyny, lucerny, wyki.
Efekty kształcenia:Poznanie budowy i składu chemicznego roślin rolniczych, wartości użytkowej, faz rozwojowych oraz wpływu zabiegów agrotechnicznych na kierunki użytkowania.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład: Kolokwium w formie pisemnego testu, przeprowadzanego na przedostatnim wykładzie. Student w ramach kolokwium zaliczającego wykład zobowiazany jest do rozwiązania testu, za który łącznie może uzyskać maksymalnie 30 punktów. Punktacja odbywa się z dokładnością do 0,5 punkta.
Ćwiczenia: Zaliczenie ćwiczen odbywa się w ramach kolokwium oraz na podstawie referatu. Student zobowiazany jest przekazać referat w wyznaczonym terminie prowadzącemu. Student za referat może otrzymać maksymalnie 10 punktów. Student w ramach każdego z kolokwiów ma pięć zagadnień do omówienia. Za kolokwium może uzyskać maksymalnie 10 punktów. Punktacja odbywa się z dokładnością do 0,5 punkta. Przewiduje się jedną poprawę kolokwium. Na końcową ocenę z ćwiczeń składają się oceny z kolokwiów i ocena za referat.
Literatura
a) podstawowa:1. Ceglarek F. (red.): Szczegółowa uprawa roślin rolniczych. Morfologia i biologia roślin. Wydaw. Akademia Podlaska 2004.
2. Krężel R., Parylak D., Zimny L.: Zagadnienia uprawy roli i roślin. Wydaw. AR, Wrocław 2002.
3. Praca zbiorowa. Ogólna uprawa roli i roślin. Wydaw. PWRiL 1996.
4. Dulcet E. (red.):. Podstawy agrotechnologii. Wydaw. AT-R, Bydgoszcz 2005.
5. Pokorny J. Drzewa znane i mniej znane. Leksykon przyrody. BGW, Warszawa, 1992.
6. Tomanek J., Żuk-Witkowska A. Botanika leśna. PWRiL, Warszawa, 2008.
7. Hryniewicz Z. (red.): Uprawa roślin rolniczych. PWRiL, Warszawa 1992.
8. Matuszkiewicz J.M. 2002. Zespoły leśne Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
b) uzupełniająca: