Semestr letni 2011/12
Semestr letni 2012/13
Semestr letni 2013/14
Energia słoneczna w rolnictwie MTRS36009A
Podstawy teoretyczne: promieniowanie słoneczne, charakterystyka energetyczna i spektralna. Możliwości i trudności w pozyskaniu energii ze słońca. Warunki nasłonecznienia i metody pozyskania energii solarnej na terenie Polski. Technika i budowa kolektorów słonecznych - cieplnych. Panele fotowoltaiczne – siłownie elektryczne. Rozwiązania konstrukcyjne i budowa kolektorów oraz systemów instalacji cieplnych. Kolektory przemysłowe i wykonywane metoda gospodarczą. Bilans energetyczny obiektów rolniczych. Obszary wykorzystania kolektorów słonecznych w budynkach użytkowych i technice rolno-spożywczej. Proces projektowy, inwestycyjny oraz dobór elementów wyposażenia instalacji słonecznej. Budowa, obliczanie i dobór instalacji użytkowych: podgrzew, magazynowanie i pozyskanie energii na cele technologiczne. Przykłady wybranych realizacji instalacji pozyskania ciepła i energii elektrycznej ze słońca. Ocena aspektów ekonomicznych i kosztowych pracy instalacji solarnych. Monitoring i układ sterowania.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2012L: | W cyklu 2013L: |
Efekty kształcenia
Celem kształcenia jest zapoznanie studentów z problematyką systemów pozyskania energii ze słońca na cele rolnicze. W założeniu jest efektywne przygotowanie inżyniera do racjonalnego pozyskania OŹE na cele technologiczne i bytowe w gospodarce rolnej i pokrewnej.
Kryteria oceniania
Zajęcia projektowe - samodzielne wykonanie projektu (analiz technicznych, eksploatacyjnych i ekonomicznych) związanych z problemami pozyskania i zagospodarowania energii solarnej na cele rolnicze i przetwórstwa spożywczego oraz prezentacja zadanego problemu.
Projekt jest oceniany w systemie punktowym 0 - 90 pkt.
Kryteria oceny każdego studenta są następujące:
2 - poniżej 51% max liczby punktów
3,0 - od 51% do 60%,
3,5 - od 61% do 70%,
4,0 - od 71% do 80%,
4,5 - od 81% do 90%,
5,0 - od 91% do 100%.
Sprawdzian z wiadomości 0 - 10 pkt.
Literatura
1. Krugman-Radziemska E.; Fotowoltaika w teorii i praktyce. Wydawnictwo BTC, 2010, 2. Zawadzki M.; Kolektory, pompy ciepła na tak, Wydawnictwo polska Ekologia 2003, 3. Koczyk H.; Ogrzewnictwo praktyczne: projektowanie, montaż, eksploatacja, Wydawnictwo SystemSerwis 2005, 4. Recknagel H, Sprenger E. 1976. Ogrzewanie i klimatyzacja – poradnik. Arkady, Warszawa. 5. Wolski L.; mikroklimat w budynkach inwentarskich. PWN, Warszawa, 1988
uzupełniająca:
1. Lewandowski W.M.; Proekologiczne źródła energii, WN-T, wyd. czwarte, Warszawa 2007. 2. Wiśniewski G., i inni.; Kolektory słoneczne. energia słoneczna w mieszkalnictwie, hotelarstwie i drobnym przemyśle, Wydawnictwo Dom Wydawniczy Medium, 2008. 3. Pabis J.; Możliwości wykorzystania energii słońca w rolnictwie -współdziałanie kolektorów słonecznych z innymi źródłami energii. Czysta energia nr 10. ABRYS. Poznań 1993.