Semestr letni 2011/12
Semestr letni 2012/13
Maszynoznawstwo leśne MTRN04026B
Podstawowe pojecia z technologii maszynoznawstwa leśnego. Procesy technologiczne w leśnictwie. Zasady techniczne i technologiczne użytkowania maszyn i urządzen leśnych. Budowa i działanie poszczególnych typów i rodzajów maszyn leśnych: narzędzia reczne, maszyny do sadzenia, pielęgnacji, wyrębu, porządkowania, zrywki i transportu drewna z lasu. Szkółkarstwo. Mechanizacja procesu produkcji i pielegnacji młodego lasu. Budowa i eksploatacja pilarek. Maszyny scinkowe (harwestery) - budowa, użytkowanie, eksploatacja. Maszyny ścinkowoukładajace: budowa, użytkowanie, eksploatacja. Ciągniki do zrywki drewna: skidery, forwardery. Okrzesywarki.
Rębaki. Budowa, działanie, regulacja maszyn. Teoria pracy wybranych zespołów roboczych maszyn. Hałas, drgania i BHP maszyn lesnych. Eksploatacja wybranych maszyn leśnych. Obsługa oraz koszty eksploatacyjne maszyn. Dobór maszyn i urządzen do procesu produkcji lesnej. Badania eksploatacyjne i ocena stanu technicznego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zapoznanie studentów z problematyką mechanizacji produkcji prac lesnych. Zapoznaje z problematyką planowania produkcji, uzytkowania, doboru i utrzymania maszyn leśnych w dobrym stanie technicznym. Zrozumienie zasad działania maszyn i ich stosowania zgodnie z zaleceniami, charakterystykami technicznymi w celu ich racjonalnego stosowania w lesnictwie
Kryteria oceniania
Dwa sprawdziany w terminach równomiernie rozłożonych w semestrze. Student ma prawo do jednej poprawy każdego ze sprawdzianów. Na sprawdzianie przewiduje się od 2 pytania. Odpowiedź na każde pytanie jest punktowane maksymalnie 10 punktów. Z każdego sprawdzianu liczona jest suma punktów z poszczególnych odpowiedzi. Sprawdziany są oceniane w systemie punktowym 2 x 20 pkt. = max 40 pkt.
Student również otrzymuje na jednych z pierwszych zajęć do wykonania referat dotyczy zadania problemowego obejmującego zagadnienia wykładu. Referat jest oceniany w systemie punktowym 0 - 60 pkt.
Kryteria oceny każdego studenta są następujące:
2 - poniżej 51% max liczby punktów
3,0 - od 51% do 60%,
3,5 - od 61% do 70%,
4,0 - od 71% do 80%,
4,5 - od 81% do 90%,
5,0 - od 91% do 100%.
Warunkiem zaliczenia sprawdzianu jest uzyskanie przynajmniej oceny dostatecznej. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie wszystkich sprawdzianów. Ocena końcowa ustalana jest na podstawie sumy punktów.
Literatura
1. Sztyber F. Narzedzia i maszyny do głównych operacji pozyskiwania drewna. Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej 2007, 2. Wiesik J.; Pilarki przenosne Budowa i eksploatacja, Wyd. II poprawione i uzupełnione, Wydawca: Fundacja "Rozwój SGGW", Warszawa 2005. 3. Laurow Zbigniew; Pozyskiwanie drewna i podstawowe wiadomosci o jego przerobie. Wydawnictwo SGGW 1999. 4.Więsik J., Aniszewska M.; Urządzenia techniczne w produkcji leśne. Tom 1. Urządzenia do hodowli i pielęgnacji lasu. Wydawnictwo SGGW, 2011. 5. Wiesik J.; Maszyny lesne Czesc I. Maszyny do uprawy i pielegnacji gleby. Wydawnictwo SGGW-AR, Warszawa 1990.
uzupełniająca:
1. Glazar K. Wojtkowiak R.; Koszt pracy maszyn Lesnych, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych. Poznan 2009. 2. Botwin M.: Podstawy uzytkowania maszyn lesnych. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1993. 3. Głaza J.; "Poradnik prywatnego właściciela lasu" - praca zbiorowa., Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Oficyna Edytorska "Wydawnictwo Świat" 1996. 4. Więsik J.; Maszyny leśne Część I. Maszyny do uprawy i pielęgnacji gleby. Wydawnictwo SGGW-AR, Warszawa 1990. 5. Wiesik J.; Maszyny lesne Czesc II. Maszyny do hodowli i uprawy lasu. Wydawnictwo SGGW-AR, Warszawa 1991.