Semestr zimowy 2012/13
Pomiary cieplne MBM2S32006
Pomiary temperatury, czujniki termoelektryczne, oporowe, termometry szklane, pirometry. Pomiary ciśnienia manometrami, przetworniki ciśnienia, indykatory, charakterystyka dynamiczna czujników. Pomiar właściwości cieplnych ciał kalorymetrami. Wilgotność powietrza. Właściwości kaloryczne paliw. Badanie pomp i wentylatorów. Pomiary cieplne urządzeń kotłowych i chłodniczych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student poznaje zasady działania przyrządów do pomiaru podstawowych wielkości takich jak termometry, przetworniki ciśnienia, przepływomierze oraz układów pomiarowych do wyznaczania właściwości cieplnych materiałów. Zapoznaje się też z metodami pomiaru urządzeń: pomp, wentylatorów, sprężarek, kotłów wodnych i parowych, układów chłodniczych. Zapoznaje się z metodami określania niepewności pomiarowych urządzeń cieplnych.
Student potrafi posługiwać się przyrządami do pomiarów temperatury, ciśnienia, przepływu, wilgotności, potrafi dobrać przyrządy pomiarowe oraz metodę do danego zadania pomiarowego.
Kryteria oceniania
Wykłady kończą się pisemnym zaliczeniem z oceną. Zaliczenie będzie przeprowadzone na siódmym wykładzie w semestrze. Zaliczenie trwa 45 min. i zawiera pytania teoretyczne, zagadnienia praktyczne i krótkie zadania pokrywające zakres treści programowych zawartych w sylabusie.
Zaliczenie Laboratorium Mechaniki Płynów z oceną uzyskuje się na podstawie: odrobienia sześciu tematów, zaliczenia krótkich pisemnych sprawdzianów przeprowadzonych przed każdym z sześciu spotkań, przedłożenia poprawnie sporządzonego sprawozdania z każdego tematu. Ocena końcowa jest średnią z ocen.
Literatura
Nadziakiewicz j. Laboratorium techniki cieplnej, Politechnika Śląska, Gliwice 1995
Fodemski T. R. Pomiary cieplne, część I, WNT, Warszawa 2001
Fodemski T. R. Pomiary cieplne, część II, WNT, Warszawa 2001
Taylor R. J. Wstęp do analizy błędu pomiarowego, PWM, Warszawa 1999