Semestr letni 2010/11
Semestr zimowy 2010/11
Semestr zimowy 2011/12
Semestr letni 2011/12
Semestr zimowy 2012/13
Metoda elementów skończonych MBM2S12007
Celem przedmiotu jest ugruntowanie i rozszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie analizy metodą elementów skończonych zdobytych na studiach I-go stopnia. Zakłada się, że student zdobędzie wiedzę z zakresu podstaw teoretycznych MES, funkcjonowania systemów analizy konstrukcji oraz umiejętności prowadzenia samodzielnych analiz złożonych konstrukcji sprężystych w zakresie statycznym i dynamicznym a także, w podstawowym zakresie, analiz nieliniowych.
Metoda przemieszczeń w analizie konstrukcji prętowych, sformułowanie macierzowe i metoda elementów skończonych. Dyskretyzacja konstrukcji – metody automatycznej generacji siatki. Algorytm MES i zagadnienia realizacyjne - tworzenie macierzy sztywności elementów, transformacja stopni swobody elementu do układu globalnego, składanie globalnej macierzy sztywności, uwzględnienie warunków brzegowych, metody rozwiązywania symetrycznego, dodatnio określonego i pasmowego układu równań liniowych, obliczenie naprężeń i sił węzłowych. Metody weryfikacji wyników obliczeń. Wykorzystanie symetrii konstrukcji. Zagadnienia analizy MES typowych rodzajów konstrukcji - stany płaskie teorii sprężystości, płyty i powłoki, konstrukcje przestrzenne. MES w dynamice i stateczności konstrukcji prętowych. Analiza sprężysto-plastyczna konstrukcji powierzchniowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2010L: | W cyklu 2010Z: | W cyklu 2012Z: | W cyklu 2011Z: |
Efekty kształcenia
a) student ma ugruntowaną wiedzę o podstawach teoretycznych i zakresie stosowania metody elementów skończonych
b) potrafi przeprowadzić analizę statyczną i dynamiczną konstrukcji prętowej, powierzchniowej i masywnej w zakresie sprężystym
c) potrafi zweryfikować wyniki otrzymane na drodze numerycznej
d) potrafi przeprowadzić analizę stateczności prostych konstrukcji prętowych
e) potrafi przeprowadzić analizę statyczną prostych konstrukcji prętowych i powierzchniowych w zakresie sprężysto-plastycznym
Kryteria oceniania
Metody zaliczenia:
Wykład:
Egzamin (100%) w formie pisemnej, przeprowadzany w czasie sesji egzaminacyjnej. Egzamin składa się z max. 4 zadań o różnym stopniu trudności. Każde z zadań punktowane jest osobno. Suma punktów, znormalizowana w skali 0-100% decyduje o uzyskanej ocenie. Przeprowadzany jest jeden egzamin poprawkowy w czasie sesji poprawkowej.
Projekt:
Obserwacja pracy na zajęciach projektowych (30%).
W trakcie zajęć realizowane są dwa ćwiczenia projektowe, zgodnie z zakresem i harmonogramem określonym przez prowadzącego. Stwierdzenie nieprzygotowanie do zajęć, brak postępów w realizacji ćwiczenia oznaczają utratę 2 punktów procentowych, za każde ćwiczenia.
Ocena realizacji zadań projektowych (2 x 35%).
Każde zadanie oceniane jest na podstawie multimedialnego sprawozdania, złożonego w terminie zgodnym z harmonogramem określonym przez prowadzącego. Oceniany jest zrealizowany zakres pracy (10 pkt), poprawność uzyskanych wyników (15 pkt), sposób opracowania dokumentacji zadania (10 pkt).
Kryteria oceniania:
2 – student nie osiągnął wymaganych efektów kształcenia
< 50 %
3 – student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dostatecznym
51 do 60 %
3+ – student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dostatecznym plus
61 do 70 %
4 – student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dobrym
71 do 80 %
4+ – student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dobrym plus
81 do 90 %
5 – student osiągnął efekty kształcenia w stopniu bardzo dobrym
91 do 100 %
Literatura
Podtawowa:
1. O.C. Zienkiewicz: Metoda elementów skończonych, Arkady, Warszawa 1972.
2. Praca zbiorowa: Mechanika budowli z elementami ujęcia komputerowego, Arkady Warszawa 1984.
3. Praca zbiorowa: Metoda elementów skończonych w dynamice konstrukcji, Arkady Warszawa 1984.
Uzupełniająca:
1. Burnett D.S.: Finite element analysis. From concept to applications, Addison-Wesley 1987.
2. Zienkiewicz O.C., Taylor R.L., Zhu J.Z.: The finite element method: Its basis and fundamentals, 6th ed., Elsevier, 2005.
3. Zienkiewicz O.C., Taylor R.L.: The finite element method for solid and structural mechanics, 6th ed., Elsevier, 2005.