Semestr letni 2007/08
Semestr letni 2008/09
Semestr letni 2009/10
Semestr letni 2011/12
Semestr letni 2012/13
Semestr letni 2013/14
Semestr letni 2014/15
Semestr letni 2015/16
Semestr letni 2016/17
Semestr letni 2017/18
Prawo gospodarcze KS02187
Treści programowe: istota i zasady prawa gospodarczego; wolność działalności gospodarczej; sytuacja prawna przedsiębiorcy; podstawy ustroju gospodarczego; rejestry gospodarcze; pojęcie i rodzaje przedsiębiorców; charakterystyka spółek handlowych; prawo upadłościowe i naprawcze; charakterystyka umów w obrocie gospodarczym; ochrona konkurencji i konsumentów; ochrona przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.
Powyższe treści przekazywane są studentom: na wykładzie poprzez metody podające (opowiadanie, opis, objaśnienie) oraz na ćwiczeniach poprzez metody aktywizujące (metoda przypadków, analizowanie projektów pism i umów w obrocie gospodarczym).
Efekty kształcenia: opanowanie podstaw wiedzy naukowej o przedmiocie; przygotowanie do działalności zawodowej z wykorzystaniem uzyskanej wiedzy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student: zna ogólne zasady indywidualnej przedsiębiorczości; rozumie podstawowe mechanizmy funkcjonowania systemu prawnego państwa, jak również jego wpływu na zarządzanie organizacją; ma podstawową wiedzę w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej; potrafi dokonywać obserwacji i interpretacji zjawisk zachodzących w organizacji i jej otoczeniu; analizuje ich powiązania z różnymi obszarami działalności gospodarczej; potrafi interpretować i stosować normy prawne oraz reguły zawodowe i moralne; potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Forma i warunki zaliczenia: aktywność na zajęciach, pisemne zaliczenie z oceną (wykład).
Literatura
a) podstawowa:
- Sitek B., Kubiński P. (red.), Podstawy prawa dla licencjackich studiów ekonomicznych, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2014;
- Katner W. J. (red.), Prawo cywilne i handlowe w zarysie, Wolters Kluwer, Warszawa 2017;
- Pakosiewicz J. (red.), Prawo gospodarcze i handlowe. Repetytorium, Wolters Kluwer, Warszawa 2008.
b) uzupełniająca:
- A. Kidyba, Prawo handlowe, C.H. Beck, Warszawa 2015;
- I. Kienzler, Dictionary of economic terms : banking, finances, law. Vol. 2, Polish-English, C.H. Beck, Warsaw 2005.