Semestr zimowy 2018/2019
Podstawy ekonomii IMN01843
Przedmiot zakłada opanowanie precyzyjnego posługiwania się podstawowymi kategoriami ekonomicznymi, dostarczenie wiedzy niezbędnej do analizy zachowania się podmiotów gospodarczych na rynku, rozumienia funkcjonowania gospodarki krajowej i międzynarodowej, zachowania rynków produktów i usług, znaczenia czynników produkcji oraz podstawowej wiedzy z zakresu makroekonomii. W szczególności program przedmiotu przewiduje zagadnienia: Mechanizm rynkowy, popyt i podaż; teoria wyboru konsumenta; produkcja i koszty w przedsiębiorstwie; wprowadzenie do makroekonomii; produkt i dochód narodowy; determinanty dochodu narodowego; uwarunkowania wzrostu gospodarczego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma podstawową wiedzę na temat najważniejszych teorii
ekonomii oraz relacjach między przedsiębiorstwem a otoczeniem; ma podstawową wiedzę na temat warunków i zasad funkcjonowania firm w gospodarce; potrafi prawidłowo interpretować i posługiwać się
podstawowymi kategoriami ekonomicznymi; posiada umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk makroekonomicznych
Kryteria oceniania
Ocena opanowania założenej wiedzy i umiejętności wymienionych jako efekty kształcenia na podstawie zaliczenia na ocenę (kolokwium pisemne) oraz aktywności na ćwiczeniach.
Praktyki zawodowe
nd.
Literatura
1.Podstawy ekonomii (2005), red.R. Milewski, PWN,Warszawa.
2. P.A. Samuelson, W.D. Nordhaus (2004), Ekonomia t.1 i 2, PWN,Warszawa. 3. E. Nojszewska Podstawy ekonomii, Warszawa, Wydaw. Szkolne i Pedagogiczne, 1999.