Semestr letni 2020/2021
Semestr letni 2021/2022
Semestr letni 2022/23
Semestr letni 2023/2024
Seminarium dyplomowe IŚ2S31232
Treści programowe:
Zapoznanie się z tematami prac dyplomowych i ich promotorami. Konstrukcja pracy – przedstawienie najważniejszych założeń prezentowanej pracy. Omówienie przygotowania roboczego konspektu pracy. Technika pisania pracy – treść, forma, styl, składania ortograficzna i zasady dokonywania korekty. Różne techniki komputerowe przetwarzania i zachowywania danych.Omówienie poszczególnych rozdziałów. Szczegółowe omówienie rozdziałów pracy: Wstęp i teren badań, Metody i wyniki badań, Dyskusja wyników, wnioski, literatura. Sposoby cytowania literatury, zasady sporządzania końcowej bibliografii wykorzystanej w pracy. Sposoby prezentowania i cytowania wykorzystanych tabel i figur oraz metody ich porządkowania w aneksie.
Efekty kształcenia: Zdobycie umiejętności samodzielnego przygotowania pracy dyplomowej magisterskiej oraz prezentacje podstawowych jej tez i wyników na forum publicznym.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2020L: | W cyklu 2022L: |
Efekty kształcenia
Student rozpoznaje i rozróżnia narzędzia komputerowe wspomagające obliczanie i projektowanie urządzeń i systemów w inżynierii środowiska.
Student zna normy, wytyczne, zasady projektowania obiektów inżynierii środowiska i ich elementów oraz ich uwzględnianie w praktyce inżynierskiej.
Student potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, a także wyciągać wnioski oraz formułować i wyczerpująco uzasadniać opinie.
Student potrafi przygotować i przedstawić prezentację na temat realizacji zadania projektowego lub badawczego oraz poprowadzić dyskusję dotyczącą przedstawionej prezentacji.
Student potrafi, zgodnie z zadaną specyfikacją, zaprojektować złożone urządzenie, obiekt, system lub proces w zakresie inżynierii środowiska oraz zrealizować ten projekt (co najmniej w części) używając właściwych metod, technik i narzędzi, w tym przystosowując do tego celu istniejące lub opracowując nowe narzędzia.
Student potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania.
Kryteria oceniania
W sytuacji zawieszenia funkcjonowania Uczelni poniższe formy zaliczenia będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zapewniających ich kontrolę.
Ogólne zasady oceniania seminarium dyplomowego na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Warunki zaliczenia seminarium dyplomowego:
• obecność na zajęciach (zgodnie z Regulaminem Studiów PB),
• przygotowanie prezentacji ujętych w programie seminarium (liczbę, tematykę, zakres i harmonogram prezentacji ustala prowadzący daną grupę seminaryjną),
• udział w dyskusjach podczas prezentacji innych studentów.
Ocenie podlegają następujące elementy:
• prezentacja/prezentacje (poprawność merytoryczna, struktura i utrzymanie czasu wystąpienia, dynamika prezentacji i wykorzystanie metod wizualizacji);
• aktywność (czynny udział w dyskusjach podczas prezentacji innych studentów).
Każdy element jest oceniany według obowiązującego systemu ocen (2,0; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0).
Końcowa ocena z seminarium jest ustalana na podstawie:
• oceny z prezentacji (średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen, jeśli w programie seminarium przewidziano kilka prezentacji);
• oceny z aktywności (wystawionej na ostatnich zajęciach jako podsumowanie pracy w całym semestrze).
Zaliczenie seminarium jest możliwe tylko po uzyskaniu pozytywnych ocen za prezentacje oraz za aktywność. Jeśli obie oceny są pozytywne, wówczas końcowa ocena z seminarium jest ustalana ze średniej ważonej z ocen składowych:
ocena z prezentacji x 0,8 + ocena z aktywności x 0,2
Wynik średniej ważonej z ocen składowych przekłada się na końcową ocenę z seminarium dyplomowego według zasad przedstawionych poniżej.
Średnia ważona z ocen Ocena z seminarium dyplomowego
3,00 - 3,24 3,0
3,25 - 3,75 3,5
3,76 - 4,25 4,0
4,26 - 4,75 4,5
4,76 - 5,00 5,0
W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej za aktywność i/lub prezentacje student otrzymuje ocenę niedostateczną z seminarium dyplomowego.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Wytyczne opracowania prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich na kierunkach prowadzonych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku obowiązujące od roku akademickiego 2014/2015
2. J. Weiner. 1989. Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych.
3. B. Osuchowska. 1988. Poradnik redaktora i autora. Nauki ścisłe i technika.
4. Marszałek. L. Edytorstwo publikacji naukowych.
Literatura uzupełniająca:
1. Rawa T. Metodyka wykonywania inżynierskich i magisterskich prac dyplomowych Wyd. UWM 2008
2. Zenderowski R. Technika pisania prac magisterskich i licencjackich CEDEWU 2011
3. Zenderowski R. Praca magisterska. Licencjat. Krótki przewodnik po metodologii pisania i obrony pracy dyplomowej CEDEWU 2006
4. Wojcik K. Piszę akademicką pracę promocyjną, licencjacką, magisterską, doktorską Wyd.VIII Wolters Kluwer 2012
5. Kozłowski R. Praktyczny sposób pisania prac dyplomowych z wykorzystaniem programu komputerowego i Internetu + CD Wolters Kluwer 2009
W cyklu 2020L:
Literatura podstawowa: Literatura uzupełniająca: |