Semestr zimowy 2020/2021
Semestr zimowy 2021/2022
Semestr zimowy 2022/2023
Semestr zimowy 2023/2024
Semestr zimowy 2024/2025
Racjonalizacja zużycia ciepła - HES II IŚ2S21236
Przepisy prawne dotyczące racjonalizacji zużycia energii cieplnej oraz energochłonność budownictwa w Polsce i na świecie. Podstawowe zagadnienia związane z określaniem efektywności energetycznej istniejących obiektów oraz podstawowe mierniki efektywności ekonomicznej przedsięwzięć modernizacyjnych. Przedsięwzięcia i technologie racjonalizujące zużycie energii cieplnej przez budynki, instalacje wewnętrzne, źródła ciepła oraz sieci ciepłownicze. Wykorzystanie programów komputerowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022Z: | W cyklu 2024Z: | W cyklu 2021Z: | W cyklu 2023Z: | W cyklu 2020Z: |
Efekty kształcenia
- zna przepisy oraz ma podbudowaną wiedzę teoretyczną dotyczącą oceny energochłonności obiektów,
- ma wiedzę o najnowszych technologiach obniżających zużycie energii przez budynki, instalacje wewnętrzne, źródła ciepła,
- zna i stosuje odpowiednie narzędzia komputerowa do obliczeń i projektowania przedsięwzięć racjonalizujących zużycie ciepła,
- potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł,
- potrafi, zgodnie z zadaną specyfikacją, zaprojektować modernizację budynku, instalacji grzewczych, źródeł ciepła i sieci cieplnych oraz ocenić efektywność ekonomiczną tych przedsięwzięć,
- potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny i przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Zasady zaliczenia wykładów
Efekty uczenia się studenta, w ramach wykładów, będą weryfikowane na podstawie pisemnego kolokwium zaliczeniowego. Zgodnie z Regulaminem Studiów PB kolokwium zaliczeniowe odbędzie się w dwóch terminach tj.: termin pierwszy – podstawowy (przedostatnie zajęcia w semestrze) i termin drugi – poprawkowy (ostatnie zajęcie w semestrze). W ramach kolokwium student będzie musiał udzielić odpowiedzi na dwa lub trzy pytania, które będą oceniane w skali ocen od 2 do 5. Ocena za każde pytanie będzie uzależniona od kompletności i poprawności udzielonej odpowiedzi według poniższej skali:
Poprawność i kompletność odpowiedzi Ocena za odpowiedź
od 90 do 100% 5,0
od 80 do 90 % 4,5
od 70 do 80 % 4,0
od 60 do 70 % 3,5
od 50 do 60 % 3,0
poniżej 50% 2,0
Ocenę końcową zaliczenia wykładów będzie stanowiła ocena zależna od średniej arytmetycznej z ocen uzyskanych za poszczególne pytania według poniższej skali:
Średnia arytmetyczna z ocen za odpowiedzi na pytania Ocena za odpowiedź
powyżej 4,50 5,0
od 4,26 do 4,50 4,5
od 3,76 do 4,25 4,0
od 3,26 do 3,75 3,5
od 3,00 do 3,25 3,0
poniżej 3,0 2,0
Zasady zaliczenia ćwiczeń projektowych
Metoda weryfikacji efektu kształcenia: dokumentacja projektu, obserwacja pracy na zajęciach projektowych, obrona projektu.
UWAGA! - obecność obowiązkowa i obowiązkowy zwrot projektu. Kryteria oceniania ćwiczeń projektowych przedstawia poniższa tabela:
Ocena Wymagane kryteria
5,0 Bez błędu wykonany projekt. Obrona projektu bez zarzutu. Aktywny udział na zajęciach projektowych. Terminowość w oddawaniu obliczeń cząstkowych weryfikowanych podczas zajęć przez prowadzącego.
4,5 Projekt wykonany powyżej średniego standardu, ale mogą wystąpić niewielkie błędy nie wpływające w znaczący sposób na prawidłowość wykonania obliczeń. Obrona projektu z niewielkimi potknięciami. Terminowość w oddawaniu obliczeń cząstkowych weryfikowanych podczas zajęć przez prowadzącego.
4,0 Generalnie solidna praca z szeregiem zauważalnych błędów, dopuszczalny błąd rachunkowy. Obrona projektu z pewnymi uchybieniami. Terminowość w oddawaniu obliczeń cząstkowych weryfikowanych podczas zajęć przez prowadzącego, mogą wystąpić błędy obliczeniowe.
3,5 Zadawalający, ale mogą wystąpić błędy rachunkowe. Obrona projektu z pewnymi błędami. Obliczenia cząstkowe weryfikowane podczas zajęć przez prowadzącego, mogą być z błędami obliczeniowymi i pokazane z opóźnieniem dwutygodniowym.
3,0 Wyniki pracy spełniają minimalnie kryteria. Wykonane wszystkie obliczenia, które były wykonywane na zajęciach. Brak obliczeń podczas weryfikacji przez prowadzącego. Obliczenia cząstkowe mogą być pokazane z czterotygodniowym opóźnieniem prowadzącemu przedmiot. Obrona projektu na poziomie zadowalającym.
2,0 Nie wykonanie projektu lub nie udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczące oddanego projektu, w ramach jego obrony.
W sytuacji ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni zaliczenia będą odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zasady zaliczeń nie ulegają zmianie.
Literatura
1. Robakiewicz M. Audyty efektywności energetycznej i audyty energetyczne przedsiębiorstw, Biblioteka Fundacji Poszanowania Energii, warszawa 2016.
2. Górzyński J. Audyting energetyczny. NAPE, Warszawa, 2000 r.
3. Cholewa T., Siuta-Olcha A. Racjonalizacja zużycia energii w budownictwie mieszkaniowym, Wydawnictwo Instal, 2016.
1. Kurtz K., Gawin D. Certyfikacja energetyczna budynków mieszkalnych z przykładami, Wyd. Atla 2, 2020 r.