Semestr zimowy 2015/16
Semestr zimowy 2016/17
Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Semestr zimowy 2019/2020
Semestr letni 2019/2020
Geoinformacja w gospodarowaniu przestrzenią GPS2231
Podstawowym celem realizacji przedmiotu jest przekazanie informacji metodycznych i praktyczna nauka wykorzystania możliwości narzędzi GIS w inwentaryzacji przestrzeni, opisu i analizy zjawisk przestrzennych oraz analizy danych o charakterze przyrodniczym i społeczno-gospodarczym. Ponadto celem przedmiotu jest zapoznanie z zasadami i metodami tworzenia projektów geoinformatycznych, możliwościami wykorzystania baz danych oraz ich uzupełniania o nowe informacje, jak również ich przetwarzania na potrzeby oceny relacji przestrzennych i definiowania uwarunkowań bądź potencjałów istotnych z punktu widzenia zadań gospodarki przestrzennej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozpoznaje podstawowe pojęcia z zakresu GIS i je definiuje, identyfikuje podstawowe charakterystyki danych wektorowych i rastrowych oraz ich walory detekcyjne i aplikacyjne w środowisku GIS, prezentuje wiedzę w zakresie geoinformacji na poziomie pozwalającym na opis i interpretację zjawisk przestrzennych, dostrzega trendy rozwojowe w zakresie Systemów Informacji Geograficznej, pozyskuje, integruje oraz poprawnie interpretuje informacje z zakresu GIS, pozyskuje i analizuje dane przestrzenne celem rozwiązania konkretnych problemów przestrzennych, korzysta z danych wektorowych i rastrowych jako nośnika informacji, praktycznie wykorzystuje dane cyfrowe do analizy wybranych składowych przyrodniczych, jak również procesów społecznych i ekonomicznych, rozumie potrzebę ustawicznego uczenia się i śledzenia zmian i trendów w zakresie GIS, w celu szybkiej reakcji na zmiany zachodzące na rynku pracy
Kryteria oceniania
Weryfikacji w formie kolokwium zaliczeniowego podlegać będzie poziom uzyskanej w trakcie realizacji przedmiotu wiedzy praktycznej z zakresu aplikacyjnego wykorzystania technik GIS i dostępnych baz danych przestrzennych.
Ponadto ocenie podlegać będą ćwiczenia cząstkowe wykonywane przez studentów i związane z tematyką realizowanych zajęć. W ramach ćwiczeń cząstkowych szczególna uwaga będzie poświęcona poprawności doboru narzędzi analitycznych i danych przestrzennych w zakresie założonego zadania przestrzennego. Ponadto ocenie podlegać będzie dobór technik pozwalających na czytelną prezentacje uzyskanych wyników w formie m. in. kompozycji mapowych.
Literatura
a) podstawowa
1. Urbański J.: Gis w badaniach przyrodniczych (ebook), Uniwersytet Gdańsk, 2012.
2. Longley P.A., i in.: GIS. Teoria I praktyka. PWN, Warszawa 2008.
3. Iwańczak B.: Quantum GIS. Tworzenie i analiza map. Helion, Gliwice 2013.
4. Magnuszewski A.: GIS w geografii fizycznej. PWN, Warszawa 1999.
b) uzupełniająca:
1.Medyńska-Gulij B.: Kartografia i geowizualizacja. PWN, Warszawa 2012.
2. Adamczyk J., Będkowski K.: Metody cyfrowe w teledetekcji. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2007.