Semestr zimowy 2023/2024
Semestr zimowy 2024/2025
Podstawy finansów FS011136
Wykład: Pojęcie i zakres finansów, klasyfikacja zjawisk finansowych, pieniądz i jego funkcje. Polityka finansowa i jej komponenty. System finansowy i jego podmioty. System bankowy, wpływ banku centralnego na obrót finansowy, działalność depozytowo-kredytowa banków komercyjnych. Wybrane zagadnienia z zakresu finansów publicznych: budżet państwa. Podatki – systematyka. System ubezpieczeń społecznych i gospodarczych.
Ćwiczenia: Struktura finansowa gospodarki narodowej (sektory, podmioty i rodzaje instrumentów finansowych biorących udział w operacjach finansowych). Budżet państwa – nadrzędny plan finansowy sektora publicznego. Analiza elementów konstrukcji podatku. Operacje bankowe. System finansowy przedsiębiorstwa oraz uwarunkowania decyzji finansowych. Finanse ludności – determinanty i charakter przepływów pieniężnych. Wykorzystanie kalkulatora finansowego do kalkulacji operacji finansowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student zna i rozumie zasady funkcjonowania systemu finansowego oraz podmiotów kształtujących gospodarkę finansami. Rozumie podmiotowe relacje finansowe, zna instrumenty finansowe i regulacje prawne dotyczących sektorów finansowych.
Student zna i rozumie najważniejsze narzędzia finansowe, rozumie wpływ założeń budżetu państwa oraz decyzji finansowych podmiotów na gospodarkę i jej elementy.
Umiejętności:
Student potrafi Identyfikować oraz analizować zjawiska i procesy finansowe na rynku finansowym z uwzględnieniem mechanizmów przyczynowo-skutkowych, wykorzystując do tego zdobytą wiedzę i dostępne dane.
Student potrafi Przeprowadzać kalkulacje finansowe dotyczące zmiany wartości pieniądza, wysokości podatku, przepływów pieniężnych, na podstawie wzorów oraz kalkulatora finansowego
Kompetencje społeczne:
Student jest gotów do zdobywania i uznawania znaczenia posiadanej wiedzy z obszaru finansów w rozwiązywaniu problemów stosownie do zmieniających się potrzeb i uwarunkowań.
Kryteria oceniania
Wykład o charakterze konwersatoryjnym wsparty prezentacją multimedialną i dyskusją, ćwiczenia problemowe, analiza studiów przypadku, dyskusja.
Wykład - zaliczenie pisemne (pytania testowe, pytania otwarte o charakterze problemowym), ćwiczenia – kolokwia; sprawdziany przygotowania do ćwiczeń
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Podstawka M., Finanse, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.
2. Owsiak S., Finanse, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015.
3. 3. Korenik D., Korenik S., Podstawy finansów, PWN, Warszawa 2004. Literatura uzupełniająca
1. Dmowski A., Sarnowski J., Prokopowicz D., Podstawy finansów i bankowości, Wyd. Difin, Warszawa 2005.
2. Owsiak S., Finanse publiczne współczesne ujęcie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.
3. Pietrzak B., Polański Z., Woźniak B., System finansowy w Polsce. Wyd. 1, 2,. PWN, Warszawa 2006.
4. Dec P. Masiukiewicz P., Finanse przedsiębiorstw w modelach i zadaniach, PWE, Warszawa 2020.