Semestr letni 2012/13
Semestr letni 2013/14
Semestr letni 2014/15
Semestr letni 2015/16
Sieci elektroenergetyczne WN ES2C101101
Sieci przesyłowe, okręgowe i rejonowe, ich wzajemne powiązania i kompleksowe zadania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). Zadania i układy elektroenergetycznych sieci przesyłowych w KSE (promieniowe, pierścieniowe, oczkowe, węzłowe). Rozwiązania konstrukcyjne elektroenergetycznych linii napowietrznych i kablowych wysokich i najwyższych napięć (WN i NN). Metody, algorytmy i obliczania stanów pracy złożonych układów sieci przesyłowych. Straty mocy i energii w sieciach elektroenergetycznych oraz sprawność przesyłu energii. Zwarcia symetryczne i niesymetryczne w sieciach elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć. Bilans mocy biernej w KSE. Cele, rodzaje i metody doboru urządzeń do kompensacji mocy biernej. Regulacja napięcia w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych wysokich i najwyższych napięć.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK1:potrafi opisać budowę oraz zasady działania i zaawansowanych i rozbudowanych sieci elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć.
EK2:identyfikuje i opisuje zaawansowane i nowoczesne rozwiązania techniczne budowy sieci elektroenergetycznych NN i WN
EK3:potrafi stosować w praktyce zasady doboru urządzeń elektroenergetycznych wchodzących w skład rozbudowanych sieci elektroenergetycznych
EK4:potrafi sporządzić dokumentację projektową rozbudowanej sieci elektroenergetycznej
EK5:projektuje rozbudowane układy elektroenergetyczne samodzielnie korzystając z norm i katalogów w celu prawidłowego doboru urządzeń
Kryteria oceniania
Wykład (zajęcia – 2h co drugi tydzień)
Zaliczenie wykładu – sprawdzian pisemny (45 min) w 13 tygodniu zajęć (max 100 %).
Sprawdzian poprawkowy w 15 tygodniu zajęć.
Sprawdzian poprawkowy mają obowiązek pisać studenci, którzy w ramach sprawdzianu nie wykazali się osiągnięciem wszystkich założonych efektów kształcenia.
Ocena dostateczna - bezbłędna odpowiedź na wyróżnione zagadnienia związane z efektami kształcenia, EK1 (potrafi opisać budowę oraz zasady działania i zaawansowanych i rozbudowanych sieci elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć), EK2 (identyfikuje i opisuje zaawansowane i nowoczesne rozwiązania techniczne budowy sieci elektroenergetycznych NN i WN), EK3 (potrafi stosować w praktyce zasady doboru urządzeń elektroenergetycznych wchodzących w skład rozbudowanych sieci elektroenergetycznych) - w ramach tych zagadnień można zdobyć 50% punktów.
Ocena wyższa niż dostateczna - odpowiedź na wszystkie obowiązkowe pytania oraz pytania pozostałe.
Sposób ustalenia oceny z wykładu:
50% - 59% - 3,0
60% - 69% - 3,5
70% - 79% - 4,0
80% - 89% - 4,5
90% - 100% - 5,0
Projekt (zajęcia – 2h co drugi tydzień)
Ocena dostateczna - sporządzenie dokumentacji projektowej fragmentu linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia.
Na ocenę pozytywną projekt bezwzględnie musi zawierać: obliczenia doboru oraz wybór odpowiednich rozwiązań technicznych wszystkich elementów linii (przewodów, izolatorów, słupów) przy wykorzystaniu odpowiednich norm i katalogów (EK3, EK5), zwymiarowany szkic topograficzny oraz tablice i wykresy montażowe (EK4).
Ocena dostateczna może być podwyższona za staranną szatę graficzną projektu, bogate komentarze do obliczeń, zestawienie materiałów, rysunki dobranych izolatów, słupów itp.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Niebrzydowski J.: Sieci elektroenergetyczne, Wydawnictwa Politechniki Białostockiej, 2000.
2. Kujszczyk S.: Elektroenergetyczne sieci rozdzielcze. PWN, Warszawa, 2004
3. Marzecki J.: Elektroenergetyczne sieci miejskie: zagadnienia wybrane. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2006.
4. Marzecki J.: Rozdzielcze sieci elektroenergetyczne: zagadnienia wybrane. Oficyna Wydaw. Naukowe PWN, Warszawa 2001.
Literatura uzupełniająca:
1. Bożentowicz L., Kujszczyk-Bożentowicz M.: Sieci elektroenergetyczne : struktura i wybrane zagadnienia. Wydawnictwo SEP-COSiW, Warszawa 2008.
2. Marzecki J.: Terenowe sieci elektroenergetyczne. Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2007.
3. Szkutnik J.: Perspektywy i kierunki rozwoju systemu elektroenergetycznego: zagadnienia wybrane. Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2011.
4. Crappe M.: Electric power systems. Wiley, London, Hoboken 2008.