Przemysłowe sieci elektroenergetyczne ES2B202256
Treści programowe:
Klasyfikacja i wymagania stawiane elektroenergetycznym sieciom przemysłowym. Układy elektroenergetycznych sieci przemysłowych SN i nn. Bilans mocy i energii. Straty mocy i energii w sieciach elektroenergetycznych. Gospodarka mocą i energią elektryczną. Kompensacja mocy biernej. Jakość energii elektrycznej. Metody regulacji napięcia. Zwarcia w sieciach elektroenergetycznych, obliczenia. Projekt układu elektroenergetycznego zasilania zakładu przemysłowego. Obliczanie obciążeń odbiorców. Dobór liczby i mocy transformatorów SN/nn. Dobór aparatury rozdzielczej oraz typu i przekroju przewodów i kabli na warunki pracy normalnej i zwarciowej. Ustalenie normalnego i awaryjnego układu pracy sieci. Dobór urządzeń do kompensacji mocy biernej.
Efekty kształcenia:
Studenci nabędą wiedzę z zakresu budowy, projektowania i eksploatacji sieci elektroenergetycznych SN i nn w zakładach przemysłowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
a) podstawowa:
1. Markiewicz H.: Sieci i instalacje elektroenergetyczne w zakładach przemysłowych. SEP-COSiW, Warszawa 2007.
2. Marzecki J. Sieci elektroenergetyczne zakładów przemysłowych. Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji, Warszawa 2008.
3. Niebrzydowski J.: Sieci elektroenergetyczne, Politechnika Białostocka, 2000.
b) uzupełniająca:
1. Kochel M., Niestępski S.: Elektroenergetyczne sieci i urządzenia przemysłowe. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2003.
2. Kujszczyk S.: Elektroenergetyczne sieci rozdzielcze. PWN, Warszawa, 2004.