Napędy płynowe automatyki ENS1A600041
Treści programowe:
Czynnik roboczy w układach napędowych: cechy, własności. Napęd i sterowanie pneumatyczne i hydrauliczne. Podział elementów pneumatycznych i hydraulicznych. Elementy wykonawcze: rodzaje, konstrukcja, dobór, własności eksploatacyjne. Zawory rozdzielające ich rodzaje, konstrukcja i zasada działanie. Elementy sterujące przepływem energii czynnika roboczego: zawory sterujące kierunkiem, ciśnieniem i natężeniem przepływu czynnika roboczego. Elementy przygotowania, przesyłania, magazynowania i sprężonego powietrza. Podstawowe schematy napędów i układów sterowania hy-draulicznego i pneumatycznego. Pneumatyczne i hydrauliczne układy sterowania. Przykłady prak-tycznych zastosowań hydraulicznych i pneumatycznych układów napędowych.
Efekty kształcenia:
Poznanie podstawowych treści związanych z układami automatyki i sterowaniem pneumatycznym. Nabycie umiejętności projektowania i praktycznej realizacji układów z napędem i sterowaniem pneumatycznym.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
student: wymienia i klasyfikuje podstawowe elementy układów napędu i sterowania hydraulicznego i pneumatycznego, poprawnie czyta i rysuje schematy hydraulicznych i pneumatycznych układów napędu i sterowania, poprawnie rozpoznaje symbole graficzne elementów pneumatycznych i hydraulicznych, potrafi złożyć i przetestować prosty układ hydrauliczny i pneumatyczny, potrafi sporządzić poprawny schemat zbudowanego układu automatyki, potrafi sporządzić poprawny schemat zbudowanego układu automatyki, stosuje zasady BHP, potrafi pracować w zespole
Kryteria oceniania
kolokwium zaliczające wykład, sprawdzenie przygotowania do ćwiczeń laboratoryjnych, sprawozdanie z ćwiczenia laboratoryjnych, dyskusja nad sprawozdaniem z ćwiczenia, obserwacja pracy na zajęciach.
Średnia ocen ze sprawozdań laboratoryjnych jest oceną końcową z laboratorium. Kolokwium zaliczające wykład zawiera 5 zagadnień. Zagadnienia obejmują efekty uczenia. Każde z pytań może być ocenione na max 3 punkty. 1 pkt - minimum obejmujące materiał i efekty kształcenia. Aby uzyskać zaliczenie wykładustudent musi uzyskań przynajmniej 1 pkt z każdego zagadnienia. Ocena końcowa zależy od liczby uzyskanych punktów. od 5 do 7 pkt - ocena 3.0, od 8 do 9 pkt - ocena 3.5, od 10 do 11 pkt - ocena 4.0, od 12 do 13 pkt - ocena 4.5, od 14 do 15 pkt - ocena 5.0
Literatura
a) podstawowa:
1. Węsierski L.: Elementy i układy pneumatyczne, Wydawnictwa AGH, Kraków, 1981.
2. Milanowski J., Kiczkowiak T.: Pneumatyczne układy sterowniczo – napędowe, Wydawnictwa Politechniki Koszalińskiej, Koszalin, 1991.
3. Szenajch W.: Pneumatyczne i hydrauliczne manipulatory przemysłowe. WNT, Warszawa 1992.
4. Szenajch W.: Napęd i sterowanie pneumatyczne. WNT, Warszawa 1997
b) uzupełniająca:
1. Siemieniako F., Karpovich S., Huścio T., Dajniak I.: „Ćwiczenia z automatyki. Napęd i sterowanie pneumatyczne”, Wydawnictwo Politechniki Białostockiej, Białystok 2004.
2. PN-ISO 1219-2: 1998 – Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne – Symbole graficzne i schematy układów