Semestr zimowy 2014/15
Semestr zimowy 2015/16
Semestr zimowy 2016/17
Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Semestr zimowy 2020/2021
Węzły, sieci i centrale cieplne - przedmiot do wyboru XI D152401A
Wykład ma za zadanie: zapoznanie studentów z podstawami pojęciami stosowanymi w ciepłownictwie oraz z klasyfikacjami dotyczącymi źródeł ciepła, węzłów cieplnych i sieci cieplnych. Zapoznanie studentów ze szczegółowymi zasadami projektowania źródeł ciepła z jednoczesnym zapoznaniem studentów z budową, zasadami działania i zasadami doboru urządzeń technologicznych stosowanych w źródłach ciepła oraz z wymaganiami technicznymi dotyczącymi tych obiektów. Ponadto zapoznanie studentów z ogólnymi zasadami projektowania węzłów i sieci cieplnych.
Ćwiczenia projektowe poświęcone są: zapoznaniu studentów z zasadami wykonywania projektów źródeł ciepła oraz z ich zakresem obliczeniowym i graficznym. Nauczeniu studentów wykonywania niezbędnych obliczeń oraz doboru poszczególnych urządzeń technologicznych. Nauczenie studentów korzystania z materiałów katalogowych urządzeń technologicznych oraz internetowych baz danych. Zapoznanie studentów z zasadami wykonywania rysunków technicznych związanych z wykonywanym projektem źródła ciepła. Nauczenie sporządzania zestawienia materiałowego oraz opisu technicznego dla wykonywanego projektu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016Z: | W cyklu 2017Z: | W cyklu 2014Z: | W cyklu 2015Z: | W cyklu 2018Z: | W cyklu 2020Z: |
Efekty kształcenia
W efekcie uczenia się tego przedmiotu student będzie miał uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę dotyczącą elementów składowych systemów ciepłowniczych takich jak źródła ciepła, węzły cieplne i sieci cieplne. Będzie znał budowę i zasadę działania tych elementów. Pozna szczegółowe zasady projektowania źródeł ciepła. Nauczy się korzystania z materiałów katalogowych i baz danych dotyczących urządzeń technologicznych stosowanych w źródłach ciepła. Pozna zasady wykonywania opisów technicznych, zestawień materiałowych oraz niezbędnych rysunków technicznych dla źródeł ciepła.
Dzięki wykładom student pozyska uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę dotyczącą elementów składowych systemów ciepłowniczych takich jak źródła ciepła, węzły cieplne i sieci cieplne. Nauczy się klasyfikacji dotyczących źródeł ciepła, węzłów i sieci cieplnych. Pozna ogólne zasady projektowania tych elementów. Będzie znał budowę i zasadę działania tych elementów.
Natomiast dzięki ćwiczeniom projektowym student pozna szczegółowe zasady projektowania źródeł ciepła dla zadanych parametrów wyjściowych. Nauczy się korzystania z materiałów katalogowych i baz danych dotyczących urządzeń technologicznych stosowanych w źródłach ciepła. Pozna zasady wykonywania opisów technicznych, zestawień materiałowych oraz niezbędnych rysunków technicznych dla źródeł ciepła.
Kryteria oceniania
Wykłady
Efekty uczenia się studenta, w ramach wykładów, będą weryfikowane za pomocą kolokwium pisemnego. Zgodnie z Regulaminem Studiów PB kolokwium to odbędzie się w dwóch terminach (tj.: termin podstawowy i termin poprawkowy) wyznaczonych pod koniec semestru. W ramach kolokwium student będzie musiał udzielić odpowiedzi na trzy pytania, które będą oceniane w skali ocen od 2 do 5. Ocena za każde pytanie będzie uzależniona od kompletności i poprawności udzielonej odpowiedzi.
Literatura
1. Nantka M. Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. WPŚ, Gliwice, 2010 r.
2. Szarkowski A., Łatowski L. Ciepłownictwo. WNT, Warszawa, 2006 r.
3. Mizielińska K., Olczak J. Gazowe i olejowe źródła ciepła małej mocy. WPW, Warszawa, 2011 r.
4. Recknagel H., Sprenger S., Schramek E. Kompendium wiedzy. Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo. Omni Scala, 2008 r.