Semestr letni 2020/2021
Semestr letni 2021/2022
Semestr letni 2022/23
Semestr letni 2023/2024
Metody komputerowe w inżynierii komunikacyjnej z elementami BIM B2S31238
TREŚCI PROGRAMOWE:
Wykład - Cele komputerowego wspomagania projektowania w zakresie budownictwa komunikacyjnego. Projektowanie z wykorzystaniem technologii BIM. Zagadnienia optymalizacyjne w projektowaniu tras komunikacyjnych. Przegląd i ogólna charakterystyka programów komputerowych w projektowaniu tras drogowych. Metody pozyskiwania danych i tworzenia numerycznego modelu terenu. Wizualizacja komputerowa w projektowaniu tras komunikacyjnych.
Pracownia specjalistyczna - Opracowanie projektu odcinka drogi poza terenem zabudowy w jednym z programów komputerowych wspomagających projektowanie dróg + BIM. Wykonanie analiz przejezdności i modelowania ruchu na skrzyżowaniu drogowym.
E-learning
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zgodnie z kartą przedmiotu.
Kryteria oceniania
Forma i warunki zaliczenia:
- wykład: zaliczenie pisemne z treści przedstawianych na wykładach;
- pracownia specjalistyczna: korekty, dyskusja i obrona pracy projektowej przygotowanej w dowolnym programie wspomagającym projektowanie dróg + BIM; wykonanie dodatkowych zadań polegających na sprawdzenie przejezdności skrzyżowania, mikrosymulacji ruchu pojazdów na tym skrzyżowaniu oraz prognozowania hałasu w otoczeniu tego skrzyżowania (w zależności od dostępności oprogramowania).
Wykład (zaliczenie pisemne): uzyskanie min. 50% punktów z 4-5 pytań opisowych. Skala ocen: 3,0 (50-60% punktów); 3,5 (60-70%); 4,0 (70-80%); 4,5 (80-90%); 5,0 (90-100%).
Pracownia specjalistyczna:
1) 70% oceny końcowej - poprawne wykonanie pracy projektowej zadanej na początku semestru (zaliczenia korekt etapowych) i odpowiedź na pytania dotyczące wykonanego projektu (dyskusja, obrona)
2) 30% oceny końcowej - wykonanie dodatkowych zadań polegających na sprawdzenie przejezdności skrzyżowania, mikrosymulacji ruchu pojazdów na tym skrzyżowaniu oraz prognozowania hałasu w otoczeniu tego skrzyżowania
W przypadku sytuacji czasowego ograniczenia funkcjonowania Uczelni z powodu COVID-19, zaliczenie wykładów i pracowni specjalistycznej będzie się odbywało z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zasady zaliczeń w takiej sytuacji:
1) projekt końcowy powinien być wygenerowany do plików PDF i przesłany do sprawdzenia i zaliczenia z konta MS Teams (projekt powinien być etapowo konsultowany);
2) zaliczenie wykładów (w tym samym zakresie co w normalnym trybie) odbędzie się w ramach MS Teams - pytania będą udostępniane kolejno co 10-15 min po czym należy niezwłocznie odesłać przez konto MS Teams zdjęcie odpowiedzi lub wypełnić formularz w MS Forms.
Literatura
Zgodnie z kartą przedmiotu.