Semestr zimowy 2006/07
Semestr zimowy 2007/08
Semestr zimowy 2008/09
Semestr zimowy 2009/10
Semestr zimowy 2010/11
Semestr zimowy 2011/12
Podstawy kompozycji i teoria barwy 1 AW1037
Treści programowe: Teoria barw od ustroju pierwotnego do nowoczesności. Podstawowe zasady kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni. Rola koloru w kompozycji płaszczyzny i przestrzeni. Właściwości barw i ich oddziaływanie na człowieka. Konfrontowanie indywidualnych zdolności studenta z otaczającymi zjawiskami plastycznymi. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej, uwrażliwienie na formę i konsekwencje jej działania w przestrzeni.
Temat zadania projektowego: Kryształ. W oparciu o analizę wybranej bryły (rzut;
: koła r=2cm, kwadrat bok 2cm, trójkąt bok 2cm, h=5cm. Utwórz 5 brył. Wybraną przekształć przez cięcie płaszczyzną w siatce o rygorze co 1 cm) lub/i rodziny elementów z niej powstałych zaproponuj strukturę przestrzenną o wym. 20x20cm.
Efekty kształcenia: Posługiwanie się zasadami kompozycji dla określonych celów plastycznych.Buduje relacje form i kolorów na płaszczyźnie i w przestrzeni.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia: Posługiwanie się zasadami kompozycji dla określonych celów plastycznych.Buduje relacje form i kolorów na płaszczyźnie i w przestrzeni. Dysponuje środkami plastycznymi zgodnie z założeniami plastycznymi.Wykorzystuje w pracy twórczej intuicyjne metody poszukiwania formy. Formułuje zapis dokumentacji projektowej najczytelniej ukazujący rozwiązanie problemu projektowego - w ramach zasad przyjętych dla tematu.
Kryteria oceniania
Wykład - obecność obowiązkowa. Kolokwium zaliczające w formie testu. Ocena dost - od 50% - 60 % punktów, 3.5 (dost. i pół) - 60%-70%, 4,0( dobry) - 70% - 80%, 4.5 (dobry i pół) - 80%-90%, 5.0 (bardzo dobry) 90%-100% punktów.
Zajęcia projektowe: Sumaryczna ocena poszczególnych prac projektowych z uwzględnieniem postępu. Udział w cotygodniowych korektach w czasie zajęć dydaktycznych.
Ocena dost. - Kompletna ilość prac projektowych wykonanych samodzielnie i spełniających wymogi zawarte w treści zadań projektowych.
Ocena dobra - Kompletna ilość prac projektowych wykonanych samodzielnie, charakteryzujące się innowacyjnością, oryginalnością. Prace projektowe powinny spełniać wszystkie wymogi zawarte w treści tematu, świadczą o dobrym opanowaniu stosowanych technik, posiadają walory estetyczne.
Ocena bardzo dobra - Kompletna ilość prac projektowych wykonanych samodzielnie, charakteryzujących się innowacyjnością, oryginalnością. Prace projektowe powinny spełniać wszystkie wymogi zawarte w treści tematu. Prace świadczą o bardzo dobrym opanowaniu stosowanych technik plastycznych, charakteryzują się wariantowością rozwiązań. Prezentowane prace posiadają bardzo wysokie walory estetyczne.
Literatura
a) podstawowa:
J. Żórawski, O budowie formy architektonicznej,
A. Basista, Kompozycja dzieła architektury,
W. Kandyński, Punkt i linia a płaszczyzna,
W. Strzemiński, Teoria widzenia;,
b) uzupełniająca:
M. Stanowski, Struktury abstrakcyjne,
O. Hansen, Zobaczyć świat,
O. Hansen, Ku formie otwartej,
M. Rzepińska, Historia koloru,
A. Kotula, P. Krakowski, Malarstwo, rzeźba, architektura,
W. Kandinsky, O duchownom w iskusstwie,
T. Pignatti, Historia rysunku. Od Alatamiry do Picassa,
A. Kotula, P. Krakowski, Sztuka abstrakcyjna.