Semestr zimowy 2008/09
Semestr zimowy 2009/10
Semestr zimowy 2010/11
Semestr zimowy 2011/12
Semestr zimowy 2012/13
Historia architektury polskiej 1 AUN3025
Treści programowe:
Architektura przedromańska i wczesnoromańska. Programy przestrzenne architektury sakralnej dojrzałego romanizmu. Katedry polskie a klasyczny system gotyckiej katedry francuskiej. Architektura gotycka - zróżnicowanie i analiza porównawcza budowli sakralnych z różnych regionów Polski. Architektura mieszczańska późnego gotyku. Renesans wawelski i warsztaty włoskie. Manieryzm - rodzaje i odmiany terytorialne. Budownictwo cechowe i warsztaty prowincjonalne w 1 p. XVII w. Rozwój rezydencji nowożytnej: od zamku średniowiecznego do pałacu otwartego. Wczesny barok; mecenat Wazów. Architektura kontrreformacji - kościoły jezuickie, klasztory, kalwarie. Architektura dojrzałego baroku. Późny barok i rokoko za Sasów.
Efekty kształcenia:
Poznanie obrazu historycznej architektury na ziemiach polskich i jej związków z architekturą Europy Zachodniej i Środkowej. Umiejętność porównawczej analizy formalnej polskiej architektury średniowiecznej i nowożytnej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
a) podstawowa:
Miłobędzki A. Zarys dziejów architektury w Polsce, Warszawa 1994; Krassowski W. Dzieje budownictwa i architektury na ziemiach polskich, Warszawa 1994; Sztuka polska przedromańska i romańska do schyłku XIIIw (pod red. M.Walickiego), Warszawa 1971; Architektura gotycka w Polsce (pod red. T.Mroczko i M. Arszyńskiego), Warszawa 1995.Kozakiewiczowie H., S.,Renesans w Polsce, Warszawa 1976; Miłobędzki A. Architektura polska XVII w. Warszawa 1975;Tatarkiewicz W. O sztuce polskiej XVII i XVIII wieku”, Warszawa 1966
b) uzupełniająca:
Świechowski Z., Katalog architektury romańskiej w Polsce. Warszawa 2009, Koch W, Style w architekturze. Warszawa 2005;
Wydawnictwo 1990; Mączeński Z., Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym. Warszawa