Semestr zimowy 2010/11
Semestr zimowy 2011/12
Semestr zimowy 2012/13
Zaawansowane systemy instalacyjne AUM2021
Treści programowe:
Urządzenia niekonwencjonalne: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i sposoby odzyskiwania ciepła w budynkach mieszkalnych i im podobnych.
Wyposażenie techniczne budynków helioaktywnych. Nowoczesne urządzenia grzewcze oraz wentylacyjne zdolne do współpracy z odnawialnymi źródłami energii. Budynek helioaktywny z pasywnym ogrzewaniem słonecznym oraz z instalacją kolektorową do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Systemy oraz urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne w nowoczesnych budynkach o różnym przeznaczeniu, zakres stosowania klimatyzacji. Centrale z odzyskiem ciepła i klimatyzatory indywidualne. Budynek inteligentny.
Określenie charakterystyki energetycznej budynku i ocena korzyści.
Efekty kształcenia:
odczytywanie dokumentacji projektowej zaawansowanych systemów instalacyjnych;uświadomienie szczególnej roli architekta w procesie projektowania budynku niskoenergochłonnego wyposażonego w zaawansowane systemy instalacyjne.
W cyklu 2012Z:
"Urzadzenia niekonwencjonalne: wykorzystanie odnawialnych zródeł energii i sposoby odzyskiwania ciepła w budynkach mieszkalnych i im podobnych. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma ma pogłębioną wiedzę o teorii i zasadach projektowania obiektów o złożonych funkcjach .
Ma pogłębioną wiedzę o rodzajach, właściwościach i zakresie stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych w projektowaniu architektonicznym, ma wiedzę o zaawansowanych systemach instalacyjnych.
Potrafi stosować w sposób twórczy metody komputerowego wspomagania w projektowaniu architektonicznym.
Potrafi zastosować nowoczesne technologie budowlane i określić potrzeby w zakresie zastosowania zaawansowanych systemów instalacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem współzależności rozwiązań instalacyjnych z architektoniczno-budowlanymi i użytkowymi obiektów o różnym przeznaczeniu.
Potrafi współpracować z przedstawicielami innych zawodów w procesie projektowania, określić priorytet oraz identyfikować i rozstrzygać dylematy związane z realizacją określonego przez siebie lub innych zadania.
Kryteria oceniania
pisemne zaliczenie wykładu;
zasady oceny wyników: wg punktacji przypisanej do każdego pytania;
oceny: procent z maksymalnej liczby punktów:
dostateczna - 55-60%
dostateczny plus - 61-70%
dobry - 71-80%
dobry plus - 81-90%
bardzo dobry - 91-100%
Literatura
a) podstawowa:
1.Koczyk H. Antoniewicz B., Sroczan E.: Nowoczesne wyposażenie techniczne domu jednorodzinnego. PWRiL, Poznań 1998
2.Pawiłjoć A.TargańskiW., Bonca Z.: Odzysk ciepła w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, IPPU 1998
3.Laskowski L.: Projektowanie systemów biernego ogrzewania słonecznego w energooszczędnych budynkach. Skrypt Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 1992
4.Laskowski L.: Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku. Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2005
b) uzupełniająca:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
W cyklu 2012Z:
"1.Koczyk H. Antoniewicz B., Sroczan E.: Nowoczesne wyposazenie techniczne domu |
Uwagi
W cyklu 2012Z:
egzamin pisemny zaliczający wykład;
|