Semestr zimowy 2012/13
Semestr zimowy 2013/14
Semestr zimowy 2014/15
Semestr zimowy 2015/16
Semestr zimowy 2016/17
Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Rysunek techniczny i geometria wykreślna Ś11106
Podstawowe pojęcia geometrii rzutowej, rzut środkowy i równoległy oraz ich niezmienniki. Ogólne zasady wykonywania rysunków technicznych. Pismo techniczne, oznaczenia graficzne na rysunkach budowlanych i instalacyjnych. Rodzaje aksonometrii. Rzutowanie prostokątne i wymiarowanie. Rzuty Monge’a na trzy rzutnie. Geometria brył. Kształtowanie i modelowanie krzywych i powierzchni. Powierzchnie obrotowe. Przenikanie powierzchni obrotowych. Rozwinięcia. Rzut cechowany.Logika edytora graficznego na podstawie systemu AutoCAD. Podstawowe elementy i modyfikacja rysunku w programie AutoCAD. Zasady sporządzania rysunków w sposób wykreślny i w systemie AutoCAD na przykładzie projektów instalacji c.o. i wod-kan.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK1 - Zna i charakteryzuje rzuty stosowane w technice - K_W01, K_W06, K_W016
EK2 - Opisuje i odwzorowuje modele prostych obiektów związanych z inżynierią środowiska - K_W06, K_W015, K_W016
EK3 - Zna zasady stosowania rysunku technicznego i odczytu graficznej części dokumentacji technicznej K_W06, K_W015, K_W016
EK4 - Wykorzystuje środowisko CAD do odwzorowania obiektów przestrzennych w układzie 2D oraz modeluje nieskomplikowane układy 3D - K_U08, K_U10, K_U21
EK5 - Wykonuje techniką tradycyjna oraz za pomocą programu CAD rysunek techniczny - K_U08, K_U10, K_U21
EK6 - Wykorzystuje geometrię w technikach projektowania stosowanych w inżynierii środowiska K_U04, K_U08, K_U10, K_U21
EK7 - Pracuje w zespole realizującym zadanie z grafiki inżynierskiej - K_U02,K_U03, K_U04, K_U05, K_K04
EK8 - Samodzielnie pogłębia swoją wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii wspomagania działalności inżynierskiej - K_U02, K_U03, K_U07, K_U21, K_K01
Kryteria oceniania
Ćwiczenia audytoryjne:
Praca na ćwiczeniach polega na samodzielnym rozwiązywaniu przez studentów teoretycznych zadań geometrycznych i wykonywanie projektów metodą tradycyjną (przybory do kreślenia), przy wykorzystaniu wiadomości z wykładów. Przy ocenianiu prac zwraca się uwagę na poprawność graficzną rozwiązania zadań oraz na stronę estetyczną rysunku. Ważnym elementem procesu dydaktycznego są konsultacje indywidualne i zespołowe.
Warunki zaliczenia:
obecność na zajęciach (zgodnie z Regulaminem Studiów PB),
wykonanie - 6 prac rysunkowych,
uzyskanie pozytywnej oceny z każdego z dwóch kolokwiów zaliczeniowych rysunkowych,.
Ostateczna ocena z ćwiczeń jest ustalana na podstawie średniej ważonej, której składnikami są: ocena z kolokwiów rysunkowych (waga 0,8); ocena z prac rysunkowych (waga 0,2)
Na ocenę dostateczną (3,0) student:
1. Zna podstawowe pojęcia geometrii rzutowej Potrafi posługiwać się rzutem równoległym i i jego niezmiennikami przy wykonywaniu podstawowych konstrukcji geometrycznych .
2. Zna twierdzenie o punkcie węzłowym. Potrafi w sposób poprawny konstruować proste brył w aksonometrii oraz przekroje tych brył w ujęciu poglądowym.
3. Umie wykonywać rzuty prostokątne na dwie lub trzy rzutnie (Monge’a).. Odwzorowuje w sposób poprawny proste obiekty geometryczne w rzutach Monge’a oraz kreśli proste bryły w aksonometrii na podstawie rzutów Monge’a.
4. Potrafi odwzorować położenie punktów na powierzchni brył obrotowych (kuli, stożka, walca). Umie wykonywać konstrukcje stożkowych oraz ich przekroje.
Na ocenę dobrą (4,0) student:
5. Spełnia wymagania punktów 1-4.
6. Potrafi w sposób poprawny konstruować złożone brył w aksonometrii oraz przekroje tych brył w ujęciu poglądowym.
7. Odwzorowuje w sposób poprawny złożone obiekty geometryczne w rzutach Monge’a oraz kreśli złożone bryły w aksonometrii na podstawie rzutów Monge’a.
8. Umie wyznaczyć przenikanie obiektów geometrycznych i ch elementy wspólne. Potrafi wyznaczyć przenikanie powierzchni obrotowych
9. Wie jak wyznaczyć rozwinięcia przenikania brył obrotowych na przykładzie połączenia dwóch rurociągów.
Na ocenę bardzo dobrą student (5,0):
10. Spełnia wymagania punktów 1-9.
11. Zna podstawy rzutu cechowanego. Potrafi odwzorować elementy ukształtowania terenu – powierzchnie topograficzne i wykonać geometryczny projekt wyznaczania trasy rurociągu.
12. Rysunki wykonuje bardzo estetycznie, zgodnie z zalecanymi.
Oceny 3,5 i 4,5 otrzymają studenci, którzy spełniają odpowiednio wymagania z punktów 1-3 oraz 4-6 w stopniu bardzo dobrym lub dodatkowo spełniają częściowe wymagania z wyższego poziomu.
Pracownia specjalistyczna
Praca na pracowni specjalistycznej polega na samodzielnym wykonaniu 4 zadań w postaci rysunków sporządzonych przy wykorzystaniu komputera w systemu AutoCAD, wykonanie i zaliczenie 5 zadań rysunkowych (15 arkuszy rysunkowych formatu A4) metodą tradycyjną (przybory do kreślenia) podkłady na papierze w ołówku oraz rysunki zasadnicze wykreślone tuszem na kalce technicznej.
Warunki zaliczenia:
obecność na zajęciach (zgodnie z Regulaminem Studiów PB),
wykonanie i zaliczenie 4 zadań komputerowych w systemu AutoCAD
wykonanie i zaliczenie 5 zadań rysunkowych (15 arkuszy rysunkowych formatu A4) metodą tradycyjną.
zaliczenie i uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium sprawdzającego w postaci samodzielnego rysunku do wykonania na komputerze w systemie AutoCAD.
Ostateczna ocena z pracowni specjalistycznej jest ustalana na podstawie średniej ważonej, której składnikami są:
• ocena z kolokwium zaliczeniowego (waga 0,5);
• ocena za wykonanie i zaliczenie poszczególnych zadań rysunkowych (średnia arytmetyczna ze wszystkich ocen) (waga 0,5).
Na ocenę dostateczną (3,0) student:
1. Posiada podstawowe informacje na temat programu Auto CAD, zna jego możliwości i metody lokalizacji obiektu na rysunku. W sposób dostateczny posługuje się podstawowymi poleceniami z grupy „rysuj” i „zmiana”. Zna funkcję wymiarowania oraz pojęcie lokalnego układu współrzędnych.
2. Potrafi poprawnie wykonać rysunek w układzie 2D oraz 3D (bryły w aksonometrii w układzie 2D oraz dom w układzie 3D), z wykorzystaniem warstw rysunkowych.
3. Zna ogólne zasady sporządzania rysunków technicznych, podziałki, linie rysunkowe, posługuje się dostatecznie w sposób poprawny pismem technicznym, stosuje odpowiednie oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych i instalacyjnych, potrafi dobrać odpowiedni rodzaj i wygląd linii rysunkowych.
4. Zna zasady sporządzania rysunków instalacyjnych. Potrafi poprawnie opisać i zwymiarować rysunki techniczne (z zastosowaniem szeregów wymiarowych zewnętrznych, wymiarowania wewnętrznego).
Na ocenę dobrą (4,0) student:
5. Spełnia wymagania punktów 1-4.
6. Potrafi definiować style wymiarowania rysunku, dowolnie modyfikować lokalny układ współrzędnych, zmienić lokalizację obiektu na rysunku.
7. Potrafi edytować cechy elementów rysunkowych (rodzaj, kolor, szerokość linii).
1. Prawidłowo stosuje oznaczenia graficzne, rodzaje i grubości linii rysunkowych, poprawnie opisuje i wymiaruje rysunki budowlane i instalacyjne. Wykonuje rysunki w sposób estetyczny.
8. Potrafi odpowiednio zagospodarować powierzchnię arkusza rysunkowego (obramowanie, zachowanie podziału na część rysunkową, tekstową i tytułową).
Na ocenę bardzo dobrą student (5,0):
9. Spełnia wymagania punktów 1-8.
10. Potrafi przygotować rysunek do wydruku.
11. Zna w sposób biegły zasady wykonywania w programie AutoCAD różnych typów rysunków (przekroje, rzuty, rozwinięcia, rysunki szczegółów).
12. Potrafi w sposób biegły i staranny wykonać metodą tradycyjną różne typy rysunków
13. Prawidłowo kompletuje i składa rysunki techniczne, będące częścią projektu budowlano-instalacyjnego. Rysunki wykonuje bardzo estetycznie, zgodnie z zalecanymi normami europejskimi.
Oceny 3,5 i 4,5 otrzymają studenci, którzy spełniają odpowiednio wymagania z punktów 1-4 oraz 5-8 w stopniu bardzo dobrym lub dodatkowo spełniają częściowe wymagania z wyższego poziomu.
Wykład
Wykład - zaliczenie pisemne, weryfikujących efekty kształcenia EK1-EK4 oraz praca semestralna (projekt ) weryfikujących efekty kształcenia EK5-EK7.
Zaliczenie pisemne oceniane jest w skali 2,0-3,0-3,5-4,0-4,5-5,0. Warunkiem koniecznym zaliczenia jest uzyskanie minimalnej oceny 3,0. Pozostałe oceny zależą od jakości odpowiedzi na wybrane pytania.
Oceny końcowe: 3,0 (od 9 do 9,5 pkt.); 3,5 (od 10 do 11 pkt.); 4,0 (od 11,5 do 12,5 pkt); 4,5 (od 13 do 14 pkt.); 5,0 (od 14,5 do 15 pkt).
Zaliczenie należy zdawać bez korzystania z notatek, ani innych materiałów i pomocy oraz bez porozumiewania się z innymi osobami. Zaliczenie trwa ok. 90 minut.
Praca semestralna – projekt wykonywany indywidualnie bądź zespołowo techniką tradycyjną (przybory do kreślenia), przy wykorzystaniu technik i programów komputerowych (edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, programy CAD), wykonanie modeli brył i ustrojów geometrycznych .Ocena za pracę symetralna składa się z oceny za wykonanie projektu oraz oceny za obronę przedstawionej pracy. Oceny zawierają się w skali 2,0-3,0-3,5-4,0-4,5-5,0. Warunkiem koniecznym zaliczenia jest prawidłowe zgodne z zadanym tematem wykonanie pracy semestralnej. Ocena zależy od jakości i staranności wykonania pracy oraz jakości jej obrony.
Ostateczna ocena z wykładu jest ustalana na podstawie średniej ważonej, której składnikami są:
• ocena z zaliczenia pisemnego (waga 0,7);
• ocena za wykonanie i obronę pracy semestralnej (waga 0,3).
Fragment karty przedmiotu:
EK1 Zna i charakteryzuje rzuty stosowane w technice K_W01, K_W06, K_W016
EK2 Opisuje i odwzorowuje modele prostych obiektów zwiazanych z inżynierią srodowiska K_W06, K_W015, K_W016
EK3 Zna zasady stosowania rysunku technicznego i odczytu graficznej części dokumentacji technicznej K_W06, K_W015, K_W016
EK4 Wykorzystuje środowisko CAD do odwzorowania obiektów przestrzennych w układzie 2D oraz modeluje nieskomplikowane układy 3D K_U08, K_U10, K_U21
EK5 Wykonuje techniką tradycyjna oraz za pomocą programu CAD rysunek techniczny K_U08, K_U10, K_U21
EK6 Wykorzystuje geometrię w technikach projektowania stosowanych w inżynierii środowiska K_U04, K_U08, K_U10, K_U21
EK7 Pracuje w zespole realizującym zadanie z grafiki inżynierskiej K_U02,K_U03, K_U04, K_U05, K_K04
nr efektu kształcenia metoda weryfikacji efektu kształcenia forma zajęć, na której następuje weryfikacja
EK1 zaliczenie pisemne wykladu, kolokwium zaliczeniowe ćwiczenia W, C
EK2 praca semestralna (projekt) W
EK3 zaliczenie pisemne, praca semestralna W
EK4 prac. specjalistyczna, sprawdzenie wykonanych rysunków, kolokwium komputerowe Ps
EK5 prac. specjalistyczna, sprawdzenie wykonanych rysunków, kolokwium komputerowe Ps
EK6 ćwiczenia i pracownia specjalistyczna -korekta rysunków, praca semestralna (projekt) C, Ps, W
EK7 praca semestralna (projekt), obrona pracy semestralnej W,Ps
Literatura
a) podstawowa:
1. Koźniewski E.: Wykłady i zadania z geometrii odwzorowań inżynierskich. Preskrypt. Białystok 2007.
2. Grochowski B.: Geometria wykreślna z perspektywą stosowaną. PWN, W-wa 1988 wyd. I, 1995 wyd.II.
3. Bieniasz J., Januszewski B., Piekarski M.: Rysunek techniczny w budownictwie. Oficyna Wyd. PRz, 2008.;
4. Pikoń A.: AutoCAD wersja 2009. Wydawnictwo Helion, Gliwice 2009. ;
5. Miśniakiewicz E., Skowroński W., Rysunek techniczny budowlany, Arkady, Warszawa 2003;
6. Zestaw norm: Rysunek techniczny i budowlany;
b) uzupełniająca:
1. Przewłocki S.: Geometria wykreślna w zastosowaniach dla budownictwa i architektury. WUW-M, Olsztyn 2000. ;
2. Ochoński S., Rola H., DoboszP.: Materiały pomocnicze z geometrii wykreślnej, Kielce : Wydaw. Politechniki Świętokrzyskiej, 2011;
3. Pottmann H., Asperl A., Hofer M. and Kilian A.: Architectural Geometry. Springer & Bentley Institute Press (2010), 1st Edition., 474 S. 650 Abb. in Farbe., Geb. ISBN: 978-3-211-99765-9.