Semestr letni 2012/13
Gospodarowanie przestrzenią ZS06567
Treści programowe:
Przestrzeń jako przedmiot gospodarki przestrzennej. Geneza i istota gospodarki przestrzennej. Elementy gospodarki przestrzennej oraz oddziaływania między nimi. Środowisko przyrodnicze w gospodarce przestrzennej. Układ osadniczy i jego struktura. Infrastruktura i jej układ przestrzenny. Zarządzanie rozwojem przestrzeni. Pojemność przestrzenna jednostek terytorialnych. Rewitalizacja przestrzeni i ogólny model. Ład przestrzenny i zrównoważony rozwój. Zasady planowania przestrzennego. Dokumenty planistyczne gospodarki przestrzennej na poziomie gminy, województwa i kraju. Instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym. Rola prawa budowlanego w procesie zagospodarowania przestrzennego. System ocen oddziaływania na środowisko przyrodnicze w planowaniu przestrzennym. Organizacja systemu planowania przestrzennego w wybranych krajach Unii Europejskiej. Nowa Karta Ateńska i Europejska Karta Planowania Przestrzennego Rady Europy.
Skutki finansowe uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Opłata planistyczna i adiacencka. Należność za wyłączanie gruntów rolnych i leśnych z produkcji. Odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Opłata za usuwanie drzew i krzewów z nieruchomości. Stopień koncentracji ludności w miastach z wykorzystaniem krzywej Lorenza. Struktura użytkowania gruntów w województwach z wykorzystaniem trójkąta Ossana. Wykres przesunięć międzyregionalnych na podstawie liczby ludności i produkcji sprzedanej przemysłu w poszczególnych województwach Polski. Wartość rynkowa nieruchomości gruntowej przy zastosowaniu podejścia porównawczego metody porównywania parami nieruchomości podobnych oraz metody korygowania ceny średniej.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Wykaz literatury podstawowej (3-4 pozycje)
Katarzyna Małysa-Sulińska: Normy ksztaltujące ład przestrzenny, Wolter Kluwer Polska, Warszawa 2008.
Anna Karwińska: Gospodarka przestrzenna. Uwarunkowania społeczno-kulturowe, PWN, Warszawa 2008.
Izabela Mironowicz: Techniki zapisu planistycznego, Int. Rozwoju Miast, Kraków 2005.
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w praktyce. Fachowy poradnik dla urbanistów, architektów i inżynierów budownictwa pod red. Marioli Berdysz, Verlag Dashofer, Warszawa 2008.
Wykaz literatury uzupełniającej:
Gaczek W.: Zarządzanie w gospodarce przestrzennej, Wyd. BRANTA, Bydgoszcz, Poznań 2003.
Podstawy gospodarki przestrzennej - wybrane aspekty pod red. S. Korenika, J. Słodczyka, AE, Wrocław 2005.
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz pod red. Z. Niewiadomski, C.H. Beck, Warszawa 2006.
Piotr Kwaśniak: Plan miejscowy w systemie zagospodarowania przestrzennego, LexisNexis, Warszawa 2008.