Semestr letni 2010/11
Semestr letni 2011/12
Mechanika płynów MTRN02010B
Własności cieczy i gazów. Statyka płynów: równowaga względna cieczy; pomiary ciśnienia; napór na ścianki płaskie i zakrzywione, wypór.Elementy kinematyki płynów. Dynamika cieczy doskonałej: równanie ciągłości strugi; równanie Bernoulliego; przepływy przez kanały zamknięte i otwarte, wypływ ze zbiornika; Dynamika cieczy: przepływy laminarne i turbulentne; przepływy cieczy lepkiej; straty liniowe i lokalne. Wstęp do równań Naviera-Stokesa, Wstęp do teorii podobieństwa zjawisk przepływowych.
Przepływ laminarny i turbulentny. Liczba Reynoldsa. Cechowanie manometrów naczyniowych. Straty liniowe i lokalne.Wyznaczanie współczynnika Coriolisa. Opcjonalnie: wyznaczanie charakterystyk pomp wirowych,
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2011L: | W cyklu 2010L: |
Efekty kształcenia
Znajomość terminologii stosowanej w mechanice płynów, podstawowych definicji i praw; umiejętność przeprowadzenia podstawowych obliczeń z zakresu statyki cieczy i przepływów cieczy lepkiej przewodami.
umiejętność wykonania podstawowych pomiarów i obliczeń ciśnienia i natężenia przepływu; znajomość podstawowych zależności dla przepływu cieczy lepkiej przewodami
Kryteria oceniania
Wykłady kończą się pisemnym zaliczeniem z oceną. Zaliczenie będzie przeprowadzone na siódmym wykładzie w semestrze. Zaliczenie trwa 45 min. i zawiera pytania teoretyczne, zagadnienia praktyczne i krótkie zadania pokrywające zakres treści programowych zawartych w sylabusie.
Zaliczenie zajęć laboratoryjnych uzyskuje się na podstawie: odrobienia sześciu tematów, zaliczenia krótkich pisemnych sprawdzianów przeprowadzonych przed każdym z czterech spotkań, przedłożenia poprawnie sporządzonego sprawozdania z każdego tematu. Ocena końcowa jest średnią z ocen.
Literatura
a) podstawowa:
1. Prosnak W. J.(1968), Mechanika Płynów, t.1, PWN, Warszawa
2. Kosma Z. (1998), Podstawy mechaniki płynów, Wyd. Politechniki Radomskiej.
3. Bukowski J., Kijkowski P. (1980), Kurs mechaniki płynów, PWN, Warszawa.
4. Orzechowski Z., Prywer J, Zarzycki R.,(2009), Mechanika płynów w inżynierii i ochronie środowiska, WNT, Warszawa
5. Puzyrewski R.,Sawicki J.( 2000), Podstawy mechaniki płynów i hydrauliki, PWN, Warszawa.
b) uzupełniająca: