Protetyka i ortotyka I MIBN15002
Treści programowe:
Zaopatrzenie ortotyczne i protetyczne narządu ruchu w praktyce klinicznej. Sposób postępowania protetycznego w zespołowym procesie leczenia chorego zakwalifikowanego do amputacji. Przyczyny i poziomy amputacji oraz rodzaje kikutów kończyny dolnej i górnej. Typy protez kończyny dolnej i górnej i ich klasyfikacja w zależności od poziomu amputacji. Zasady doboru, projektowania, wytwarzania, dopasowywania i stosowania protez kończyny dolnej i górnej. Nowe kierunki w rozwoju protez kończyn dolnych i górnych. Rola i zadania ortotyki w procesie leczenia schorzeń i urazów narządu ruchu. Anatomiczna klasyfikacja ortez. Podstawy zasad dobierania, projektowania, wytwarzania, dopasowywania i stosowania ortoz kończyny dolnej, obuwia ortopedycznego, ortoz kręgosłupa i ortoz kończyny górnej.
Efekty kształcenia: Student potrafi dobrać, zaprojektować i wykonać podstawowe przedmioty zaopatrzenia ortopedycznego w zależności od potrzeb pacjenta.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
a) podstawowa:
1.Prosnak M. (1985) Podstawy protetyki ortopedycznej. Centrum Metodyczne Doskonalenia Nauczycieli Średniego Szkolnictwa Medycznego, Warszawa.
2.Myśliborski. (1985) Zaopatrzenie ortopedyczne. PZWL, Warszawa.
b) uzupełniająca:
1.Lusardi M.M., Nielsen C.C. (2000) Orthotics and Prosthetics in Rehabilitation. Butterworth – Heinemann,New York.
2.Goldberg B., Hsu J.D. (1997) Atlas of Orthoses and Assistive Devices. Mosby, St. Louis.