Semestr zimowy 2012/13
Kotły i wytwornice pary MBM2S32002
Wykład
Budowa i przeznaczenie kotła. Podział: kotły grzewcze, przemysłowe, energetyczne. Parametry i wydajność. Podstawowe konstrukcji kotłowe – kotły płomienówkowe, wodnorurkowe, z naturalnym obiegiem, kotły przepływowe. Paleniska kotłów – warstwowe, pyłowe, fluidalne, gazowe, olejowe. Parowniki kotłów energetycznych. Przegrzewacze pary, Podgrzewacze wody. Podgrzewacze powietrza. Armatura kotłowa. Obliczenia cieplne (komory paleniskowe, przegrzewacze, podgrzewacze wody i powietrza). Obliczenia hydrauliczne kotłów. Przepisy UDT i dokumentacja rejestracyjna kotła.
Laboratorium
Badanie kotła gazowego, badania kotła olejowego, badanie kotła kondensacyjnego, badanie kotła na paliwo stałe. Monitorowanie współpracy kotła parowego z instalacją zasilającą wymiennik płaszczowo-rurowy, nagrzewnicę powietrza, wymiennik płytowy, układ grzejnikowy.
Projekt
Wykonanie obliczeń cieplnych / hydraulicznych kotła grzewczego/kotła przemysłowego / energetycznego. Wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej kotła lub elementu kotła.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student, który zaliczył przedmiot:
- ma wiedzę niezbędną do wykonywania analiz mechanicznych elementów maszyn i zjawisk w procesach i urządzeniach,
- ma wiedzę w zakresie procesów i systemów wytwarzania a także wpływu tych procesów na parametry konstrukcyjne i użytkowe wytwarzanych obiektów,
- ma wiedzę o obecnym stanie techniki oraz najnowszych trendach rozwojowych w mechanice i budowie maszyn,
- potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł, dokonywać ich interpretacji, wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie,
- potrafi przygotować i przedstawić krótką prezentację poświęconą wynikom realizacji zadania inżynierskiego,
- rozumie potrzebę i zna możliwości ciągłego dokształcania się, podnoszenia kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych,
- rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżyniera-mechanika, w tym wpływ na środowisko i zwiazaną z tym odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
Kryteria oceniania
Zaliczenie wykładów odbywa się w ramach pisemnego kolokwium. Student w ramach kolokwiów zobowiązany jest do rozwiązania przedstawionych zadań, za które łącznie może uzyskać maksymalnie 20 pkt. Zadania nie są punktowane jednakowo. Punktacja odbywa się z dokładnością 1 pkt. Przewiduje się jedną poprawę kolokwium.
Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych odbywa się na podstawie sprawdzianów przygotowania do ćwiczenia, sporządzonych przez studenta sprawozdań oraz obserwacji pracy studenta na zajęciach przez prowadzącego. W ramach zajęć laboratoryjnych student zobowiązany jest do przeprowadzenia ćwiczenia zgodnie z instrukcją oraz do opracowania wyników jego wyników. Każdy sprawdzian polega na udzieleniu przez studenta odpowiedzi na 3 pytania (zadania). Poszczególne pytania nie są punktowane jednakowo. Punktacja odbywa się z dokładnością 1 pkt. Łącznie można uzyskać maksymalnie 20 pkt.
Zaliczenie projektowania odbywa się na podstawie złożonych projektów, które są oceniane pod względem zrealizowanego zakresu pracy, poprawności uzyskanych wyników oraz sposobu opracowania dokumentacji zadania. Poszczególne zadania z realizacji projektu nie są punktowane jednakowo. Punktacja odbywa się z dokładnością 1 pkt. Łącznie można uzyskać maksymalnie 20 pkt.
Kryteria oceny:
ocena 2 - student nie osiągnął wymaganych efektów kształcenia (poniżej 10 pkt.)
ocena 3 - student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dostatecznym (od 11 do 12 pkt.)
ocena 3,5 - student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dostatecznym plus (od 13 do 14 pkt.)
ocena 4 - student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dobrym (od 15 do 16 pkt.)
ocena 4,5 - student osiągnął efekty kształcenia w stopniu dobrym plus (od 17 do 18 pkt.)
ocena 5 - student osiągnął efekty kształcenia w stopniu bardzo dobrym (od 19 do 20 pkt.)
Literatura
Podstawowa:
1. Mizielińska K. Olszak J., Parowe źródła ciepła, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2008.
2. Pronobis M., Modernizacja kotłów energetycznych, Wydaw. Naukowe PWN, Warszawa, 2002.
3. Kruczek S., Kotły: konstrukcje i obliczenia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2001.
4. Dobosiewicz J., Badania diagnostyczne urządzeń cieplno-mechanicznych w energetyce, Kotły i rurociągi, Warszawa, Biuro Gamma, 1999.
Uzupełniająca:
1. Stanisławski W., Modelowanie i symulacja komputerowa parowników przepływowych kotłów energetycznych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Opolskiej, Opole, 2001.
2. Ocieczek R., Nowak W., Wrzeszczyński J., Kotły grzewcze na paliwa płynne i gazowe: informator, Poznań, NORMAN, 1994.
3. Zubiel R., Kotły grzewcze na paliwa stałe: informator, NORMAN, Poznań, 1993.
4. Kapitaniak A., Sztraube J., Poradnik palacza: budowa i obsługa grzewczych i przemysłowych kotłów rusztowych, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1991.
5. Kakaç S., 1991, Boilers, Evaporators, and Condensers, Wiley&Sons, New York, 1991.