Semestr letni 2015/16
Semestr letni 2016/17
Semestr letni 2017/18
Semestr letni 2018/19
Semestr letni 2019/2020
Analizy przestrzenne z wykorzystaniem GIS GPS3234
Podstawowym celem realizacji przedmiotu jest przekazanie informacji metodycznych i praktyczna nauka wykorzystania możliwości narzędzi GIS w analizie zjawisk o charakterze przestrzennym. Ponadto celem przedmiotu jest zapoznanie ze specyfiką i możliwościami implementacji procesu analitycznego na wektorowym i rastrowym modelu danych, przy wykorzystaniu zbiorów danych przestrzennych dostępnych w Polsce.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student identyfikuje podstawowe narzędzia wykorzystywane w procesie prowadzenia prostych i złożonych analiz przestrzennych oraz samodzielnie konstruuje problem badawczy oraz definiuje optymalny z spośród dostępnych zestaw narzędzi wykorzystywanych w procesie analitycznym. Znane mu są techniki generowania cyfrowych modeli wysokościowych i opracowań pochodnych. Student w praktyce wykorzystuje metody modelowania zjawisk przestrzennych oraz techniki interpolacji w procesie analitycznym, jak również stosuje poznane narzędzia do wizualizacji powierzchni terenu i wyników analiz przestrzennych. Ponadto wykorzystuje w praktyce możliwości integracji wielokryterialnego wspomagania decyzji i GIS w rozwiązywaniu problemów znaczących z punktu widzenia gospodarowania przestrzenią oraz dostrzega potrzebę ustawicznego kształcenia się i śledzenia zmian i trendów w zakresie GIS i analiz przestrzennych.
Kryteria oceniania
Weryfikacji podlegać będzie poziom uzyskanej w trakcie realizacji przedmiotu wiedzy praktycznej z zakresu aplikacyjnego wykorzystania analiz przestrzennych GIS w rozwiązywaniu wybranych zagadnień z zakresu gospodarowania przestrzenią. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na poprawność doboru warsztatu narzędziowego do rozpatrywanego problemu przestrzennego, poprawność wykonywania analiz, a ponadto na element poprawnej wizualizacji uzyskanych wyników i etap ich interpretacji.
Literatura
a) podstawowa
1. Urbański J.: Gis w badaniach przyrodniczych (ebook), Uniwersytet Gdańsk, 2012.
2. Longley P.A., i in.: GIS. Teoria I praktyka. PWN, Warszawa 2008.
3. Iwańczak B.: Quantum GIS. Tworzenie i analiza map. Helion, Gliwice 2013.
4. Magnuszewski A.: GIS w geografii fizycznej. PWN, Warszawa 1999.
b) uzupełniająca:
1.Medyńska-Gulij B.: Kartografia i geowizualizacja. PWN, Warszawa 2012.
2. Adamczyk J., Będkowski K.: Metody cyfrowe w teledetekcji. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2007.