Semestr zimowy 2012/13
Technologia informacyjna GN1104
Zakres zagadnień prezentowanych na wykładzie obejmuje: omówienie wybranych wydarzeń historycznych związanych z rozwojem technik informatycznych, definicje najważniejszych pojęć z dziedziny informatyki, opis metod sporządzania i przykłady algorytmów oraz metod kodowania znaków we współczesnych komputerach, omówienie podziału komputerów i oprogramowania użytkowego ze względu na ich przeznaczenie; przedstawienie sposobów rozwiązania wybranych zagadnień za pomocą popularnych aplikacji, omówienie budowy i funkcji systemów operacyjnych oraz metod ich zabezpieczania; omówienie budowy komputera oraz przeznaczenia poszczególnych podzespołów, w tym metod zapisu informacji na nośnikach danych, współpracy mikroprocesora z pamięcią operacyjną; omówienie metod komunikacji za pośrednictwem współczesnych sieci komputerowych z uwzględnieniem korzyści i niebezpieczeństw wymiany informacji.
W zakresie pracowni specjalistycznej ćwiczone są: techniki formatowania tekstu za pomocą popularnego edytora z uwzględnieniem podziału na odpowiednie style, wstawiania obiektów, automatycznego numerowania odpowiednich elementów oraz sporządzania automatycznych spisów zawartości; metody rozwiązywania zagadnień matematycznych za pomocą popularnego arkusza kalkulacyjnego z uwzględnieniem: odwołania do komórek arkusza, blokowania adresów komórek w formułach, korzystania z funkcji warunkowych w celu podejmowania decyzji dla poprawności rozwiązania, prezentacji wyników obliczeń za pomocą wykresów; przygotowania prezentacji multimedialnych; opracowania baz danych z uwzględnieniem zależności pomiędzy nimi, sortowania baz według wybranych kryteriów oraz definiowania raportów; przygotowanie krótkich programów w wybranym języku programowania w celu rozwiązania zagadnień matematycznych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student poznaje terminologię związaną z użytkowaniem komputera, potrafi wyjaśnić zasady działania komputera, rozumie funkcje i zadania systemów operacyjnych oraz oprogramowania użytkowego w budownictwie, potrafi wyjaśnić sposób działania sieci komputerowych, rozumie korzyści i zagrożenia korzystanie z sieci komputerowych.
Student potrafi opracować w edytorze tekstu konspekt numerowany z automatycznymi spisami, umie skorzystać z arkusza kalkulacyjnego w celu rozwiązania zagadnień matematycznych w budownictwie, umie zbudować bazę danych, porządkować ją według wybranych kryteriów oraz definiować raporty, potrafi rozwiązać zagadnienie matematyczne poprzez przygotowanie krótkiego programu komputerowego.
Kryteria oceniania
Wykład
Warunkiem zaliczenia jest opanowanie wiedzy z zakresu: podstawowych technik informatycznych, terminologii związanej z użytkowaniem komputera, budowy komputera oraz urządzeń peryferyjnych, funkcji i zadań systemu operacyjnego, podstaw działania sieci komputerowych. Zaliczenie wykładu odbywa się w formie pisemnej. Student odpowiada na cztery pytania. Udzielając poprawnej odpowiedzi na: dwa pytania student uzyskuje ocenę dostateczną, na trzy pytania ocenę dobrą, na cztery pytania ocenę bardzo dobrą.
Pracownia specjalistyczna
Warunkiem zaliczenia jest napisanie na ocenę pozytywną dwóch kolokwiów.
Kolokwium nr 1 obejmuje utworzenie w edytorze tekstu krótkiego konspektu numerowanego zawierającego elementy wstawiane w postaci równań, tabel i obrazów. Należy wykazać się umiejętnością posługiwania się odpowiednimi stylami tekstu, automatyczną numeracją rozdziałów, podrozdziałów, obiektów wstawianych oraz utworzeniem automatycznego spisu treści.
Kolokwium nr 2 obejmuje rozwiązanie trzech zadań matematycznych w arkuszu kalkulacyjnym. W zadaniu nr 1 należy wykazać się umiejętnością zapisu działań matematycznych z odwołaniami do adresów odpowiednich komórek oraz przeciągania formuł z opcją blokowania właściwych komórek; w zadaniu nr 2 wymagane jest utworzenie tabeli, w której należy podać rozwiązania zależne od przedstawionych warunków, tzn wykazać się umiejętnością posługiwania się instrukcjami warunkowymi; w zadaniu nr 3 należy sporządzić wykres podanej funkcji korzystając z właściwego typu wykresu.
Zaliczenie na ocenę dostateczną - wymagane jest 50% pracy,
na ocenę dobrą - 70%, na ocenę bardzo dobrą - 90% pracy.
Literatura
1. Metzger P.: Anatomia PC. Helion, 2009.
2. Gookin D.: Komputery PC dla Bystrzaków. Septem, 2009.
3. Murray K.: Microsoft Office 2010PL. Praktyczne podejście. Helion, 2011.
4. Krysiak K.: Sieci komputerowe. Kompendium. Helion, 2005.