Semestr letni 2012/13
Strategie rozwoju gminy GB6040
Treści programowe:Konieczność ekologizacji systemów gospodarczych w skali najmniejszych jednostek samorządowych. Ppodnoszenie lub zachowanie określonej jakości życia jego mieszkańców, określenie otoczenia w jakim funkcjonują gminy, uwzględnienie wpływu warunków zewnętrznych na tworzenie i realizację strategii rozwojowej. Zapoznanie się z racjonalizacją działań gmin poprzez charakterystykę opracowań planistyczno-strategicznych. Zapoznanie studentów z układaniem strategii. Metody sporządzania strategii:metoda ekspercka i uspołecznienia, Analiza SWOT, ZOOP zorientowanie na cele, metoda struktury logicznej, MAPS. Modele: model Agenda 21, Przyrodniczy i społeczny, Ekonomiczny, Przyrodniczo–Społeczny. Badanie aktywności gmin.
Efekty kształcenia: Znajomosć funkcjonowaniem gmin i opracowań planistyczno–strategicznych gminy. Umijętność rozpoznania i zastosowania wybranej metody do kompleksowego planowania zrównoważonego rozwoju gminy z zastosowaniem określonego modelu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Znajomosć funkcjonowaniem gmin i opracowań planistyczno–strategicznych gminy. Umijętność rozpoznania i zastosowania wybranej metody do kompleksowego planowania zrównoważonego rozwoju gminy z zastosowaniem określonego modelu.
Kryteria oceniania
Pisemne zaliczenie wykładów. 10-12 pytań,
60 % pozytywnych odpowiedzi – ocena dostateczna
70 % - 3,5
80 % - 4,0
90 % - 4,5
100 % - 5,0
Literatura
a) podstawowa:
- Regionalne strategie zrównoważonego rozwoju pod red. S. Kozłowskiego. Wyd. Ekonomia i Środowisko, 2004.
- Giordano K.- Planowanie zrównoważonego rozwoju gminy w praktyce. Wyd. KUL Lublin, 2005
b) uzupełniająca:
- Zarządzanie środowiskiem, pod red. B. Poskrobko. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007