Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Semestr zimowy 2019/2020
Stabilność i zakłócenia w systemach elektroenergetycznych ES2D201103
Charakterystyka ogólna systemu elektroenergetycznego (SEE). Stany zakłóceniowe w SEE. Jednostki względne i metoda składowych symetrycznych w obliczeniach SEE. Macierze zwarciowe - admitancyjna i impedancyjna. Zwarcia symetryczne i niesymetryczne. Modele matematyczne przeznaczone do analizy zakłóceń w SEE. Stabilność lokalna, globalna i napięciowa SEE. Analiza wyłączeń w SEE. Awarie systemowe. Odbudowa SEE. Analiza zwarć symetrycznych, niesymetrycznych i stabilności SEE z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego PowerFactory firmy DIgSILENT.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
student:
- identyfikuje strukturę i parametry modeli analitycznych przeznaczonych do analizy zakłóceń i stabilności systemów elektroenergetycznych,
- szczegółowo przedstawia i poprawnie interpretuje wyniki analizy zakłóceń w systemach elektroenergetycznych,
- wykorzystuje poznane metody analizy systemów elektroenergetycznych i formułuje na ich podstawie modele umożliwiające wyznaczanie wielkości charakteryzujących zwarcia i stabilność systemu elektroenergetycznego,
- potrafi samodzielnie uzupełniać umiejętności wykorzystywania informacji i danych do realizacji zadań badawczych dotyczących analizy systemów elektroenergetycznych.
Kryteria oceniania
wykład: kolokwium zaliczeniowe
pracownia specjalistyczna: obserwacja pracy na zajęciach, ocena sprawozdań z ćwiczeń w ramach pracowni specjalistycznej i dyskusja nad sprawozdaniami w postaci prac zaliczeniowych (3 lub 4 polecenia dotyczące budowy modeli komputerowych i rezultatów modelowania)
Literatura
1. Kremens Z., Sobierajski M.: Analiza systemów elektroenergetycznych. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996.
2. Praca zbiorowa pod redakcją K. Wilkosza: Problemy systemów elektroenergetycznych. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2002.
3. Machowski J.: Regulacja i stabilność systemu elektroenergetycznego. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2007.