Semestr zimowy 2014/15
Semestr zimowy 2015/16
Projekt przejściowy ENS1C511251
Zagadnienia poruszane za zajęciach z przedmiotu obejmują:
Analiza układów elektrowni, stacji elektroenergetycznych i sieci przesyłowych pod kątem wymagań technicznych i rachunku ekonomicznego.
Analiza alternatywnych wariantów powiązania elektrowni z systemem elektroenergetycznym pod względem niezawodności pracy układu i węzła elektrownianego oraz efektywności ekonomicznej.
Obliczenia zwarciowe dla celów analizy warunków pracy systemu przy zwarciach i doboru aparatury stacyjnej i liniowej.
Dobór transformatorów sprzęgających, wyłączników mocy, przekładników prądowych i napięciowych, odłączników, przewodów itd. Sprawdzenie wybranego wariantu na warunki równowagi dynamicznej. Analiza ekonomicznego rozdziału obciążeń.
Rodzaj przedmiotu
Wymagania
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student który zaliczył przedmiot powinien osiągnąć następujące efekty kształcenia:
1. Wiedza
EN1_W17 - identyfikuje strukturę i parametry układu elektroenergetycznego łączącego elektrownię z systemem elektroenergetycznym na podstawie wiedzy o sposobie pracy i funkcjonowaniu wybranych urządzeń i stacji elektroenergetycznych,
EN1_W18 - ma wiedzę w zakresie wybranych zagadnień gospodarki elektroenergetycznej,
2. Umiejętności
EN1_U01 - potrafi pozyskiwać informacje z literatury fachowej i innych źródeł oraz potrafi korzystać z kart katalogowych wybranych urządzeń elektroenergetycznych,
EN1_U07 - opracowuje dokumentację projektową ora prezentację wyników i wniosków z realizacji zadania projektowego,
EN1_U20 - projektuje powiązanie elektrowni z systemem elektroenergetycznym z uwzględnieniem zadanych kryteriów technicznych i ekonomicznych używając przy tym właściwych metod i narzędzi komputerowych,
3. Kompetencje
EN1_K03 - potrafi pracować indywidualnie i w zespole.
Kryteria oceniania
Studenci na początku semestru otrzymują karty projektowe z danymi niezbędnymi do wykonania projektu oraz terminem jego złożenia.
Studenci przygotowują na zajęcia prezentacje o tematyce związanej z programem przedmiotu oraz z wykonywanym projektem.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest złożenie w terminie określonym w karcie kompletnego projektu wraz z nośnikiem CD wraz z prezentacją. Po sprawdzeniu i ocenieniu projektu przez prowadzącego student przystępuje do obrony projektu.
W ramach przedmiotu student otrzymuje dwie oceny: 1 - za projekt i 2 - za obronę projektu, uzyskanie minimum dwóch ocen dostatecznych jest warunkiem zaliczenia przedmiotu.
Literatura
1. Gładyś H., Matla R.: Praca elektrowni w systemie elektroenergetycznym. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999. 2. Kacejko P., Machowski J.: Zwarcia w systemach elektroenergetycznych. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2002.
3. Dołega W.: Stacje Elektroenergetyczne. Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. Wrocław 2007.
4. Kanicki A.: Wyznaczanie wielkości zwarciowych w systemie elektroenergetycznym. Łódź 2001.
5. Standardowe specyfikacje funkcjonalne: 2.3. Zabezpieczenia, automatyka, pomiary i układy obwodów wtórnych. PSE Operator S.A., Warszawa 2005.
6. Ustawa "Prawo energetyczne" i rozporządzenia wykonawcze do ustawy.
7. Katalogi urządzeń elektroenergetycznych.