Semestr zimowy 2013/14
Projekt przejściowy ENS1A512281
W ramach przedmiotu „Projekt przejściowy” zostaną omówione następujące zagadnienia:
1.Wprowadzenie do przedmiotu. Wydanie tematów. Omówienie zakresu projektu. Zapoznanie się z literaturą i materiałami pomocniczymi.
2.Analiza układów elektrowni, stacji elektroenergetycznych elektrownianych i układu przesyłowego z uwzględnieniem kryteriów techniczno - ekonomicznych. Wybór wariantu.
3.Analiza wariantów pod względem niezawodności pracy układu i węzła elektrownianego oraz efektywności gospodarczej. Wybór najlepszego wariantu.
4.Sporządzenie schematów zastępczych układu do obliczania zwarć. Obliczenia zwarciowe w celu analizy warunków zwarciowych i doboru podstawowej aparatury elektroenergetycznej.
5.Dobór podstawowych elementów układu: transformatorów sprzęgających, wyłączników mocy, przekładników prądowych i napięciowych oraz odłączników.
6.Sprawdzenie wybranego układu na warunki równowagi dynamicznej metodą „krok po kroku”. Wyznaczenie granicznych czasów trwania zwarć.
7.Obrona i zaliczenie projektu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student, który zaliczył przedmiot:
- identyfikuje strukturę i parametry układu elektroenergetycznego łączącego elektrownię z systemem elektroenergetycznym na podstawie wiedzy o sposobie pracy i funkcjonowaniu wybranych urządzeń i stacji elektroenergetycznych,
- ma wiedzę w zakresie wybranych zagadnień gospodarki elektroenergetycznej,
- potrafi pozyskiwać informacje z literatury fachowej i innych źródeł oraz potrafi korzystać z kart katalogowych wybranych urządzeń elektroenergetycznych,
- opracowuje dokumentację projektową ora prezentację wyników i wniosków z realizacji zadania projektowego,
- projektuje powiązanie elektrowni z systemem elektroenergetycznym z uwzględnieniem zadanych kryteriów technicznych i ekonomicznych używając przy tym właściwych metod i narzędzi komputerowych,
- potrafi pracować indywidualnie i w zespole.
Kryteria oceniania
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
- dyskusja nad projektem,
- obserwacja pracy na zajęciach,
- dokumentacja projektowa + dołączony plik z prezentacją,
- obrona projektu i obecność na jego zaliczeniu.
Literatura
1.Gładyś H., Matla R.: Praca elektrowni w systemie elektroenergetycznym. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999.
2.Kacejko P., Machowski J.: Zwarcia w systemach elektroenergetycznych. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2002.
3.Kremens Z., Sobierajski M.: Analiza systemów elektroenergetycznych. Wydawnictwa Naukowo – Techniczne, Warszawa 1996.
4.Machowski J., Bernas S.: Stany nieustalone i stabilność systemu elektroenergetycznego. Wydawnictwa Naukowo – Techniczne, Warszawa 1989.
5.Problemy systemów elektroenergetycznych. Praca zbiorowa pod redakcją naukową K. Wilkosza. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2002.
6.Katalogi producentów aparatury elektroenergetycznej.
Uwagi
W cyklu 2013Z:
Konsultacje z wiązane z projektem i przygotowaniem prezentacji na drugiej godzinie zajęć projektowych lub poniedziałek 10.00-11.30, środa 11.00-12.30 pokój 120 WE. |