Paliwa i spalanie ENS1A400030
Właściwości paliw stałych, ciekłych i gazowych: gęstość, lepkość, temperatura zapłonu, ciepło spalania i wartość opałowa. Analiza techniczna i elementarna. Dobór paliwa. Proces spalania: granica palności, temperatura zapłonu, płomień, spalanie dyfuzyjne i kinetyczne laminarne i turbulentne. Analiza stechiometryczna procesu spalania - wyznaczanie zapotrzebowania powietrza, współczynnik nadmiaru powietrza, skład spalin. Adiabatyczna i rzeczywista temperatura spalania. Entalpia spalin. Bilans masowy i energetyczny spalania. Straty spalania i ich wyznaczanie. Spalanie biomasy. Współspalanie. Piroliza. Gazyfikacja. Kontrola spalania - emisja gazów i analiza spalin. Szkodliwe i niebezpieczne produkty spalania - oczyszczanie spalin, ograniczanie emisji. Spalarnie odpadów komunalnych i niebezpiecznych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student poznaje podstawowe właściwości paliw stałych, ciekłych i gazowych. Potrafi przeprowadzić analizę techniczną i elementarną paliwa. Zapoznaje się też z metodami pomiaru wybranych właściwości paliw. Posiada wiedzę z zakresu analizy stechiometrycznej procesów spalania. Potrafi ułożyć równanie, wyznaczyć zapotrzebowanie powietrze, skład spalin. Potrafi określić straty spalania. Wie co to jest współspalanie, piroliza i gazyfikacja. Umie określić skład spalin i ich wpływ na środowisko. Posiada wiedzę na temat sposobów oczyszczania i ograniczania spalin. Student potrafi posługiwać się wybranymi przyrządami i urządzeniami do pomiarów właściwości paliw i produktów spalania i wyciągać wnioski z przeprowadzonych pomiarów.
Kryteria oceniania
Wykłady kończą się pisemnym egzaminem.
Zaliczenie ćwiczeń będzie przeprowadzone na podstawie dwóch kolokwiów przeprowadzonych na czwartych i siódmych ćwiczeniach w semestrze.
Zaliczenie zajęć laboratoryjnych z oceną uzyskuje się na podstawie: odrobienia wszystkich tematów, zaliczenia krótkich pisemnych sprawdzianów przeprowadzonych przed każdym spotkaniem, przedłożenia poprawnie sporządzonego sprawozdania z każdego tematu. Ocena końcowa jest średnią z otrzymanych ocen.
Literatura
1. Spalanie i paliwa. Red. Kordylewski W., Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej 2005.
2. Kowalewicz A.: Podstawy procesów spalania. WNT 2000.
3. Kozaczka J.: Procesy spalania. Inżynierskie metody obliczeń. Wyd. AGH, Kraków 1993.
Literatura uzupełniająca
1. Jarosiński J.: Techniki czystego spalania. WNT 1996.
2. Wójcicki S.: Spalanie. WNT, Warszawa 1969.
3. Spalding D. B., Combustion and Mass Transfer, A Textbook with Multiple-Chois Exercises for Engineering Students, Pergamon Press 1979.