Semestr zimowy 2015/16
Semestr zimowy 2016/17
Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Semestr zimowy 2019/2020
Semestr zimowy 2020/2021
Ekotoksykologia BT1507
"Podstawowe pojęcia i klasyfikacja trucizn. Toksyny w środowisku i ich źródła, ksenobiotyki. Drogi wchłaniania oraz mechanizmy działania trucizn. Intoksykacja środowiska. Obrót, retencja, bioakumulacja, biomagnifikacja i biotransformacja toksyn w środowisku. Toksykokinetyka i toksykodynamika środowiska. Mutageneza. Detoksykacja i demutageneza. Analityka substancji toksycznych w środowisku. Zasady prowadzenia biotestów. Trucizny roślinne i zwierzęce. Promieniowanie a środowisko.
Toksyczność soli stosowanej do posypywania dróg na rośliny. Wpływ toksyn na kiełkowanie roślin i ich strukturę. Test ostry. Test mutagenności. Badanie szkodliwości produktów dostępnych na rynku. Wpływ szkodliwych substancji zawartych w glebie na wzrost i rozwój roślin. Wpływ toksyn na procesy fotosyntezy i oddychania roślin. Wpływ wybranych soli metali ciężkich na drobnoustroje. Analiza toksyczności próbek ciekłych i stałych z wykorzystaniem Microtox.
"
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozpoznaje i klasyfikuje substancje toksyczne.
Student zna zasady prowadzenie różnych biotestów.
Student znajduje odpowiednie informacje do części teoretycznej ćwiczenia. Wykonuje doświadczenia, wyciąga wnioski i weryfikuje w oparciu o dostępne materiały źródłowe.
Potrafi obliczyć i zinterpretować wyniki testu toksyczności.
Kryteria oceniania
Warunkiem koniecznym zaliczenia wykładu jest uzyskanie minimalnej oceny 3,0 z zaliczenia pisemnego. Pisemne zaliczenie składa się z pięciu pytań ocenianych w skali od 0 do 20 punktów za każde pytanie. Maksymalnie student może uzyskać 100 punktów.
Przeliczenie uzyskanych punktów wyrażonych w % na ocenę :
50-59pkt.- cena dostateczna; 60-69pkt.- dostateczna plus;70-79- dobra;
80-89- dobra plus;90-100 bardzo dobra.
Zaliczenie odbywa się bez korzystania z notatek, ani innych materiałów i pomocy oraz bez porozumiewania się z innymi osobami.
Studenci, którzy uzyskają z zaliczenia pisemnego od 40 do 49 punków mogą przystąpić do zaliczenia ustnego.
Ćwiczenia laboratoryjne: zaliczenie dwóch kolokwiów na ocenę minimum dostateczną (3,0)oraz zaliczenie kompletu 10 sprawozdań opracowanych na podstawie uczestniczenia studenta w zajęciach laboratoryjnych.
Literatura
"1.Kołwzan B. i Grabasa K., red. Ekotoksykologia w ochronie środowiska. Wrocław : Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. Oddział Dolnośląski, 2008.
2.Załęska-Radziwiłł M., Badania ekotoksylogiczne w procesie ekologicznej oceny ryzyka w środowisku wodnym. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2007.
3.Piotrowskiego J.K. red. Podstawy toksykologii : kompendium dla studentów szkół wyższych : praca zbiorowa / pod red. Jerzego K. Piotrowskiego. Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2006.
4.Seńczuka W. red. Toksykologia współczesna. Warszawa : Wydaw. Lekarskie PZWL, 2005.
5.Laskowski R, Migula P., Ekotoksykologia : od komórki do ekosystemu. Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2004.
"1. Solomon E. P.,i wsp.: Biologia. Multico, Warszawa 2011
2. Manahan S. E., Toksykologia środowiska : aspekty chemiczne i biochemiczne Warszawa : Wydaw. Naukowe PWN, 2010.
3. Traczewska T.M., Biologiczne metody oceny skażenia środowiska . Wrocław : Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2011.
4. Ecotoxicology and Environmental Safety. Journal. Science Direct (ICM), Science Direct Freedom Collection 1997 to present. On Line ISSN: 1090-2414.
"