Semestr zimowy 2013/14
Semestr zimowy 2014/15
Semestr zimowy 2015/16
Semestr zimowy 2016/17
Semestr zimowy 2017/2018
Semestr zimowy 2018/2019
Biologia komórki BT1104
Wykłady: Komórka obiektem zainteresowania ludzi. Metody badania komórek. Ogólny plan budowy komórek. Życie komórki. Jądro komórkowe, chromosomy i DNA. Różnicowanie i współdziałanie komórek. Połączenia międzykomórkowe i ich znaczenie w integracji organizmu. Komunikacja komórki ze środowiskiem i komunikacja wewnątrzkomórkowa. Transdukcja sygnału w komórce. Przepływ energii przez komórkę. Starzenie się i śmierć komórek. Kancerogeneza. Inżynieria komórkowa i tkankowa i jej znaczenie we współczesnej biotechnologii. Laboratorium: Mikroskopy, ich rodzaje i techniki przygotowywania preparatów mikroskopowych. Podstawy mikroskopii świetlnej– różnorodność technik, ich zalety i ograniczenia w badaniach komórek. Poznanie budowy i obsługi mikroskopu optycznego. Wykonanie i obserwacja preparatów z materiału biologicznego. Budowa i biologia bakterii i wirusów. Techniki wizualizacji mikroskopowej oraz hodowli i badań laboratoryjnych bakterii i wirusów. Obserwacja preparatów mikroskopowych bakterii. Budowa i biologia komórki eukariotycznej. Obserwacja preparatów mikroskopowych komórek, organelli komórkowych i wybranych struktur komórkowych.Materiały zapasowe i ich lokalizacja w komórce roślinnej.Budowa jądra komórkowego. Kolokwium nr 1.Budowa i funkcje błony komórkowej. Rola wakuoli w komórce roślinnej.Budowa ściany komórkowej komórek roślinnych.Kwasy nukleinowe. Izolacja DNA z cebuli i kiwi.Barwniki roślinne. Wykrywanie antocyjanów w liściach
i owocach.Obserwacja aparatów szparkowych w tkance liści.
Kolokwium nr 2. Zaliczenie przedmiotu.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Ma uporządkowaną podbudową teoretycznie wiedzę ogólną w zakresie biologii oraz analizy podstawowych zjawisk biologicznych żywych układów biologicznych na poziomie komórkowym oraz zjawisk występujących w środowisku przyrodniczym oraz ochronie środowiska.
2. Ma uporządkowaną wiedzę z zakresu podstawowych biologicznych technik badawczych i metod preparatyki preparatów biologicznych, niezbędną dla zrozumienia procesów biologicznych zachodzących w żywej komórce.
3. Ma podstawową wiedzę związaną ze stanem obecnym oraz najnowszymi trendami rozwojowymi w biologii i naukach pokrewnych w kraju i na świecie.
4. Potrafi wykorzystać poznane metody analityczne i eksperymentalne do analizy i oceny działania podstawowych biologicznych wewnatrz jak i zewnątrzkomórkowych mechanizmów.
5. Potrafi planować i przeprowadzić eksperymenty w zakresie biologii komórki, interpretować uzyskane wyniki i wyciągać poprawnie wnioski.
6. Ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania.
Kryteria oceniania
Wykłady - Egzamin pisemny. Pytania otwarte. System punktacji oceniania: 50% - 65% dost. (3);66-75% - dost. plus (3,5); 76%-85% - dobry (4); 86%-90% - dobry plus (4,5);91-100% - b.db (5).
Laboratoria -
Obecność i branie aktywnego udziału w zajęciach i wykonywaniu eksperymentów laboratoryjnych i dyskusji dotyczącej otrzymanych wyników i prawidłowego wnioskowania.
Zaliczenie pozytywne dwóch kolokwiów. Pytania otwarte. System punktacji oceniania: 50% - 65% dost. (3);66-75% - dost. plus (3,5); 76%-85% - dobry (4); 86%-90% - dobry plus (4,5);91-100% - b.db (5).
Wykonanie i pozytywne zaliczenie sprawozdań laboratoryjnych. Sprawozdanie musi być wykonane według określonego schematu podanego na zajęciach organizacyjnych przez prowadzącego.
Literatura
1. B. Alberts, D. Bray, K. Hopkin, A. Johnson, J. Lewis, M. Raff, K. Roberts, P. Walter, Podstawy biologii komórki., PWN Warszawa, 2009
2. W. Kilarski, Strukturalne podstawy biologii komórki., PWN Warszawa, 2003
3. J. Kawiak, J. Mirecka, M. Olszewska, J. Warchoł, Podstawy cytofizjologii., PWN Warszawa, 1998
4. L. Kłyszejko-Stefanowicz, Cytobiochemia. Biochemia niektórych struktur komórkowych, PWN Warszawa, 2002
5. T. Drewa, Kultury komórkowe zwierząt i człowieka: przewodnik do ćwiczeń dla studentów kierunku biotechnologia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Bydgoszcz, 2007